Grčija je po besedah premierja, ki se je v svojem nagovoru večkrat zatekel h grški mitologiji, preživela »sodobno Odisejo«. Sprejela je za 65 milijard evrov vredne varčevalne ukrepe in bila v »stalnem izrednem stanju«, navaja francoska tiskovna agencija AFP. Sedaj si je država znova priborila pravico, da sama odloča o svoji poti, je nadaljeval grški voditelj. Za kraj svojega nagovora je izbral Itako, otok v Jonskem morju, ki je dom junaka Odiseja in kamor se je ta po desetih letih muk in tavanja srečno vrnil.

V ponedeljek se je končal tretji program finančne pomoči za Grčijo. Država je od leta 2010 od mednarodnih posojilodajalcev prejela skupno 274 milijard evrov pomoči, v zameno pa je morala izpolniti več kot 450 ukrepov in pristati na številne težke reforme.

Nadzora institucij sicer še ni konec

Kljub uradni »svobodi« pa Grčija ostaja pod strogim mehanizmom nadzora. Analitiki ob tem opozarjajo, da bodo končno oceno o tem, ali je država res razrešila svoje težave, določili finančni trgi, na katerih bo država pokrivala svoje prihodnje finančne potrebe.

44-letni Cipras skuša okrepiti svojo priljubljenost, ki so jo močno prizadeli smrtonosni požari nedaleč od Aten. V njih je prejšnji mesec umrlo skoraj 100 ljudi. Govori se, da Cipras, ki v javnomnenjskih anketah za opozicijskimi rivali zaostaja za več kot 10 odstotnih točk, načrtuje preoblikovanje vlade.