V zameno za ozemlje bi Srbija priznala suverenost svoje nekdanje avtonomne pokrajine, povzema pisanje časnika, ki navaja neimenovane diplomatske vire, srbska tiskovna agencija Tanjug.

To je bistvena sprememba stališča na vrhu ameriške politike, saj so prejšnji ameriški predsedniki branili suverenost Kosova in meje, ki jih poznamo danes. Časnik je sicer še pisal, da bi po takšni menjavi ozemlje Kosova oz. »kar bi ostalo od njega« bilo zgolj le provinca Albanije.

Srbija je že predlagala, da bi lahko desetletni spor s Kosovom rešili z menjavo delov ozemlja. Če se ne bodo dogovorili o »razmejitvi« obeh ljudstev, bi se lahko Albanci zaradi visoke stopnje rodnosti v prihodnjih letih razširili globoko na srbsko ozemlje, navajajo danes srbski mediji predsednika Aleksandra Vučića.

V okviru take rešitve bi sever Kosova, kjer živijo večinsko Srbi, ponovno priključili Srbiji. V zameno bi lahko regijo okoli južnosrbskega mesta Preševo priključili Kosovu, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Ne morejo živeti skupaj

Za Kosovo pristojen srbski pravoslavni škof Teodozij je sicer posvaril pred takšno delitvijo, saj bi se potem Srbi, ki trenutno živijo v osrednjem Kosovu, izselili.

Srbski časnik Kurir je danes navedel analitika, ki je blizu vladi, Dejana Vuka Stankovića, da je »zgodovina pokazala, da Srbi in Albanci ne morejo živeti skupaj. Bolje je, da vsak ustvari svojo državo«.

Evropska unija že več let posreduje med državama in skuša najti rešitev. Zadnje srečanje na visoki ravni pred več kot tednom dni v Bruslju se je izkazalo kot neuspešno.

Na Kosovo živijo večinoma le še Albanci, njegovo suverenost pa je priznalo že več kot 110 držav.