Skrivaj posneti pogovor Michaela Cohena z Donaldom Trumpom septembra 2016 je televiziji CNN predal Cohenov odvetnik Lanny Davis v očitnem poskusu, da svojemu klientu zagotovi verodostojnost v preiskavi, ki jo je proti njemu aprila letos sprožilo zvezno tožilstvo New Yorka zaradi domnevnih bančnih prevar in kršenja zakonodaje o financiranju volilnih kampanj. Na Cohenove dvomljive rabote je sicer naletel posebni tožilec za preiskavo ruskega vpletanja v ameriške volitve Robert Mueller, Trump pa se je svojemu zaupniku hitro odpovedal, kar se mu lahko maščuje, če ima zdaj njegov nekdanji odvetnik v rokah kaj res obremenilnega za predsednika in si bo s tem reševal svojo kožo.

Sam posnetek dokazuje, da sta se Cohen in Trump pred predlanskimi predsedniškimi volitvami pogovarjala o odkupu zgodbe nekdanje Playboyeve zajčice Karen McDougal, ki je reviji National Enquirer zaupala svojo domnevno desetmesečno seksualno afero s Trumpom leta 2006. Zgodba ni nova, na dan jo je tik pred volitvami z omenjanjem plačila v višini 150.000 dolarjev prinesel Wall Street Journal, Trumpov tabor pa odločno zanikal in pri tem vztrajal tudi po njegovi vselitvi v Belo hišo, ko so na dan pricurljale podrobnosti o sami predsednikovi aferi in pogodbi izdajatelja National Enquirerja družbe American Media Inc. (AMI) z McDougalovo, da zgodba ostane ekskluzivno v njihovi lasti. Slednjo je z vložitvijo tožbe proti AMI McDougalova letos spomladi izpodbijala ter dosegla sporazum, da lahko javno spregovori, kaj sta imela s Trumpom. Še vedno pa je ostalo nejasno, kako je bil dejansko plačan njen molk.

Ugibanja o gotovini

Iz posnetka ni razvidno, ali je do plačila, ki ni protizakonito, od Trumpa res prišlo, z urejanjem odkupa zgodbe zaradi njenega utišanja pred volitvami pa bi lahko kazali na kršitev zakonodaje o financiranju volilnih kampanj. Nova kost za glodanje je, ali Trump na njem govori o plačilu »z gotovino« ali »ne z gotovino«, ker naj bi se vedelo, kdo posluje s prvim. Čeprav je vse bolj jasno, da je Trump lagal, ko je zanikal razmerje z McDougalovo, mu to lahko škoduje le v javnosti, vsaj dokler ga ne ulovijo pri laži pod prisego. Javnost pa je že tako ostro razdeljena na tiste, ki ga absolutno podpirajo, in druge, ki ga enako goreče zavračajo. Nekje vmes so le etablirani politiki s svojimi računi pred novembrskimi vmesnimi volitvami, sam Trump pa je na vse skupaj reagiral s tvitom: »Le kateri odvetnik bi snemal svojega klienta. Zelo žalostno!«