Potem ko je ameriški predsednik Donald Trump pred skoraj letom dni zagrozil Severni Koreji, da se bo soočila »z ognjem in besom, kakršna svet še ni videl«, je minuli konec tedna iranskemu predsedniku Hasanu Rohaniju sporočil: »Nikoli več ne grozite ZDA ali pa boste občutili posledice, kakršne je v zgodovini utrpel le malokdo.« V slogu »raketnega moža«, kakor je označil severnokorejskega voditelja Kim Jong Una, je Rohaniju še navrgel, da »ZDA niso več država, ki bo prenašala tvoje dementne izjave nasilja in smrti«.

»Igra z levjim repom«

Trump je na zdaj že svoj prepoznaven twitterski način reagiral na Rohanijevo nedeljsko srečanje z iranskimi diplomati, na katerem je pred kamerami opozoril ZDA na posledice odstopa od jedrskega sporazuma iz leta 2015 in obnovitev dela sankcij že na začetku prihodnjega meseca, v celoti pa novembra letos s hkratnim pozivom vsem državam, da prenehajo kupovati iransko nafto. »Ne igraj se z levjim repom, ker boš večno obžaloval,« je bilo sporočilo iranskega predsednika ameriškemu in mu hkrati dal vedeti, da bi lahko bil »mir z Iranom mati vsega miru, vojna z Iranom pa mati vseh vojn«.

Rohani in Trump sta že v preteklosti stala na nasprotnih straneh pri drugih vprašanjih; glede Sirije in Asadovega režima, ob ameriški selitvi veleposlaništva v Jeruzalem in Trumpovem izvršnem ukazu o prepovedi potovanj v ZDA državljanom nekaterih muslimanskih držav. Nikoli še nista bila tako ostra. Trump je celo napovedoval, da bo »dobil poziv« iz Teherana s sporočilom, »dajmo se sporazumeti«.

Grožnje z blokado Hormuza

Iranski predsednik je v nedeljo ponovil tudi grožnjo, da bodo v primeru širšega bojkota izvoza iranske nafte, ki dosega okoli dva milijona sodčkov dnevno, in morebitne blokade finančnih transakcij z Iranom, blokirali prevoz nafte iz zalivskih držav skozi Hormuško ožino. Hkrati je Belo hišo obtožil, da se je postavljala po robu vsakokrat, ko je Evropa želela s Teheranom doseči kak dogovor, in izrazil prepričanje, da bo tudi tega enkrat konec. Za zdaj še ne, saj je ameriški zunanji minister Mike Pompeo, ki je tlakoval Trumpova kontroverzna srečanja s Kimom in predsednikom Putinom, prav v nedeljo na srečanju z vodji iransko-ameriške skupnosti v Kaliforniji teheranski režim označil za nočno moro ter dodal, da ZDA ne bodo oklevale pri kaznovanju njegovih najvišjih predstavnikov, ki »morajo občutiti boleče posledice svojih slabih odločitev«. Pompeo je znova potrdil, da Trumpova administracija želi, da vse države zmanjšajo nakupe iranske nafte na najnižjo raven, sicer se bodo morale soočiti z ameriškimi (finančnimi) sankcijami, s katerimi dokaj uspešno že grozijo evropskim podjetjem, ki so po podpisu jedrskega sporazuma začela poslovati z Iranom. Oglasila se je tudi iranska republikanska garda, ki je izjave Trumpa označila za psihološko vojno in mu sporočila, da »ni na položaju za ukrepanje proti Iranu«.