Ruska zvezna varnostna služba (FSB) je pridobila interne dokumente nadzorniške delegacije evropske organizacije za varnost in sodelovanje (OVSE), ki spremlja konflikt na vzhodu Ukrajine. Po poročanju nemške televizijske postaje ARD je FSB do dosjejev prišla preko vohuna, ki je najverjetneje sodelavec več kot šeststočlanske delegacije.

Med pridobljenimi informacijami so kontakti, ki jih ima delegacija v Ukrajini, kje točno na vzhodu države njeni sodelavci živijo in delajo ter kakšnim varnostnim ukrepom so podrejeni. Prav tako dosjeji, ki so padli v roke FSB, zajemajo osebne informacije, kot so telefonske številke in opis finančnega položaja nadzornikov. V opisu nekega člana je denimo tudi, da ga privlačijo mlade ženske, v opisu drugega, da je dovzeten za alkohol. Delegacija Ovseja je izrazila zaskrbljenost nad domnevno vohunsko dejavnostjo Rusije ter okrnitvijo zasebnosti in varnosti njenih uslužbencev.

Daleč od dejanskega miru

Odločeni so, da obtožbe raziščejo »temeljito in v skladu z ustaljenimi postopki«, a nadaljnjih komentarjev ne želijo dajati, saj da brez ustreznega preverjanja ne morejo špekulirati o dokumentih neznanega izvora. Gre torej za informacije, s katerimi bi lahko Rusija izvajala pritisk na mednarodne nadzornike v vzhodni Ukrajini, kjer je bilo ubitih več kot 10.300 ljudi, odkar se je leta 2014 začela separatistična vstaja z zaledjem Moskve. Referendum o neodvisnosti Doneške in Luganske regije, ki so ga prebivalci z veliko večino podprli, je sledil referendumu na polotoku Krim, kjer je kar 97 odstotkov ljudi glasovalo za priključitev Rusiji. Ta je Krim anektirala in si nakopala obsodbe mednarodne skupnosti. V samooklicanih republikah Donetsk in Lugansk so se po razglasitvi neodvisnosti od Ukrajine začeli spopadi med ukrajinsko vojsko in proruskimi uporniki ter prerasli v dobro leto trajajočo vojno, ki je zatrla iluzije o boljšem položaju neodvisne republike. Kijev, Washington in Bruselj so rezultate referenduma označili za neveljavne. V začetku leta 2015 sta sprti strani podpisali mirovni dogovor v Minsku, znan kot Minsk II.

Delegacija Ovseja, ki poroča o varnostnem položaju v industrijski regiji Donbas v vzhodni Ukrajini, je največja terenska operacija tega vseevropskega varnostnega telesa. Njena naloga je spremljati tamkajšnji konflikt med ukrajinskimi vladnimi in proruskimi silami ter podpirati dialog med sprtima stranema.

A delegacija v dnevnih poročilih še naprej opaža kršitve prekinitve ognja. »Peto leto rusko-ukrajinskega konflikta jasno kaže, da popolna in trajna prekinitev ognja ne bo mogoča, dokler Rusija ne preneha z dobavo delovne sile, težkega orožja, streliva in denarja, ki neti nasilje v Donbasu,« je na sredinem neformalnem poročanju državam članicam Ovseja na Dunaju izjavil skupni predstavnik ukrajinskih delegacij mednarodnih organizacij Ihor Prokopčuk.