Voditelj Carlson Tucker je Trumpa v intervjuju, ki so ga predvajali v torek zvečer, vprašal, zakaj bi se morale po njegovem mnenju ZDA odzvati, če bi na primer Črna gora kot najmlajša članica Nata zaprosila za pomoč pri obrambi. Dodal je, da je Črno goro navedel kot hipotetičen scenarij.

Ameriški predsednik je dejal, da se je sam že večkrat vprašal o smislu napotitve ameriških vojakov v tako majhne zavezniške države. »Črna gora je majhna država z zelo močnimi ljudmi. To so agresivni ljudje, lahko postanejo agresivni in - čestitke - znašli smo se v tretji svetovni vojni,« je nadaljeval Trump o Črnogorcih, kot navaja nemška tiskovna agencija dpa.

S svojimi izjavami v intervjuju, ki je bil posvečen predvsem severnoatlantskemu zavezništvu, je Trump ponovno vzbudil dvom, da so ZDA brezpogojno pripravljene pomagati svojim zaveznikom. V petem členu sporazuma se zaveznice namreč strinjajo, da je napad na eno ali več članic napad na vse ter da se bodo medsebojno podpirale.

Trumpa motijo prispevki

Ponovno pa je Trump tudi spomnil, da članice ne prispevajo dovolj za obrambo. »Zelo nepravično je, ker ne plačujejo in mi jih branimo,« je dejal.

Tiskovni predstavnik zveze Nato je skušal omiliti Trumpove izjave. »Predsednik Trump je jasno povedal, da ZDA popolnoma stojijo za Natom in da je naše zavezništvo močno,« je dejal.

Spomnil je še, da je bil peti člen uveljavljen le enkrat in sicer ob terorističnemu napadu v ZDA 11. septembra 2001, ko so nato napadli Afganistan. »Več sto tisoč Evropejcev in Kanadčanov je takrat stalo ob strani ameriškim vojakom in več kot tisoč jih je plačalo s svojim življenjem,« je dodal.

Črna gora je lani junija uradno postala 29. članica zveze Nato. Črna gora je neodvisnost razglasila junija 2006, le nekaj mesecev po tem, 29. novembra, pa je dobila povabilo, da se pridruži zvezi.