Marca 2017 sta dva izkušena varnostnika morala pripeljati občutljiv tovor iz neprofitnega laboratorija nacionalnega inštituta za energijo v Idahu do San Antonia v zvezni državi Teksas. Na poti sta se ustavila v hotelu, sicer v soseski, ki je znana po kriminalu, in ko sta se prebudila, je bil njun izposojeni avto razbit, iz njega pa so izginile vse strogo varovane snovi.

Več kot leto dni po incidentu državne oblasti še vedno ne vedo, kje se nahaja ukradeni plutonij. Predvsem pa je zanimivo, da o dogodku ni bilo izdane nobene javne objave, molčala je tako policija iz San Antonia, kot tudi specialna enota FBI, ki je bila o dogodku obveščena s strani omenjene policije. Iz laboratorija v San Antoniu, kamor naj bi bila pošiljka dostavljena, na vprašanje o količini ukradenega plutonija niso hoteli odgovoriti, v Idahu pa so zagotovili le, da ga ni bilo dovolj za sestavo jedrskega orožja, navaja mySA.

Zaloge snovi izdelane za vojsko niso transparentne

V nasprotju z nadzorovanjem civilnih zalog, katere nadzira nadzorna komisija in izgube ali tatvine nemudoma prijavi mednarodni organizaciji s sedežem na Dunaju, so evidence o zalogah nevarnih snovi izdelanih v vojaške namene veliko manj transparentne.

ZDA sicer poudarjajo, da je varovanje snovi, ki se jih lahko uporabi za izdelavo orožja, državna prioriteta. Predsednik Donald Trump je tako v govoru avgusta lani dejal, da morajo zaščititi jedrsko orožje in nevarne snovi pred tem, da bi prišle v roke teroristov in bi bile uporabljene proti ZDA, ali kjerkoli na svetu v teroristične namene, navaja mySA.