V skladu z reformo ustave iz leta 1976 bi temeljna proizvodna sredstva ostala pod centralno oblastjo, tuje investicije pa bi bile prepoznane kot pomembne za razvoj, kaže dokument, ki ga je v soboto objavil časnik Granma. Komunistična stranka bi sicer ostala »vrhovna vodilna sila družbe in države«.

Predlog prihaja, potem ko je sredi aprila novi predsednik Kube postal Miguel Diaz-Canel. Ta je nasledil dva ikonična kubanska voditelja, Raula Castra in pred njim njegovega brata Fidela Castra.

Osnutek nove ustave določa tudi, da bo svet ministrov, torej vlado, usmerjal premier. S tem se Kuba vrača k sistemu izpred leta 1976. Kdo bi lahko zasedel mesto premiera in kakšna bodo njegova pooblastila, Granma ne navaja.

Dokument je že potrdila komunistična partija, prikimala pa naj bi mu tudi kubanska skupščina, in sicer v glasovanju prihodnji teden. Končno besedo naj bi imeli ljudje na referendumu.

Zopet delo v zasebnem sektorju

Diaz-Canel bo sicer tudi po potrditvi nove ustave ostal predsednik. Služi namreč petletni mandat.

V skladu z reformami naj bi Kuba znova začela izdajati dovoljenja za delo v zasebnem sektorju, kar je zdaj praktično zamrznjeno. Zasebni sektor na otoku zaposluje okoli 13 odstotkov ljudi.

Novo uvedeni nadzor bo od lastnikov podjetij terjal bančne račune, posameznik pa bo lahko pridobil največ eno poslovno licenco, da bi tako preprečili kopičenje bogastva.

Kuba je upala, da bo njeno gospodarstvo spodbudilo ponovno obujanje vezi z ZDA, ki se je začelo pod predsednikom Barackom Obamo. A je proces skoraj povsem zastal pod Obamovim naslednikom Donaldom Trumpom.