Kar 5235 od skupno 6248 dijakov, ki so letos opravljali maturo v spomladanskem roku, je maturo uspešno opravilo že v prvem roku – postali so gimnazijski maturanti. Zlatih maturantov, torej tistih, ki jih je komisija ocenila z več kot 30 od 34 možnih točk, je 271, 10 pa je takšnih, ki so na maturitetnem preizkusu zbrali vse točke. Za primerjavo – lani se je na seznam tako imenovanih diamantnih maturantov uvrstilo 15 dijakov.

Zlati maturanti na medicino, vrhunski športniki v ZDA

»Iskreno, rezultate sem pogledal na avtobusu na poti na podelitev spričeval,« nam je zaupal Jaka Prevec, eden od kar petintridesetih zlatih maturantov splošnega programa na ljubljanski gimnaziji Bežigrad, kjer je spomladansko maturo uspešno opravilo 209 od 210 dijakov. Šola velja za eno od tistih, ki na državnem »zrelostnem izpitu« že desetletja dosega izvrstne, včasih najboljše rezultate. Jaka bo študiral medicino v Ljubljani in trenutno se ogreva za nevrologijo. Na izpite se je dobro pripravljal, sicer pa meni, da ti učenje pred izpiti ne pomaga preveč, če se šoli nisi posvečal vsa štiri leta. »Mislim, da nas na šoli dobro pripravijo na maturo, vseeno pa moraš vložiti nekaj truda. Najbolj sem se bal ustnih izpitov, saj je tam stik s profesorji neposreden,« priznava. Podobno meni prav tako zlata bežigrajska maturantka Tjaša. »V resnici se na izpite nisem posebej pripravljala, saj je rezultat plod celotnega gimnazijskega izobraževanja. In na koncu se mi res ni ljubilo več,« je iskrena, četudi priznava, da so jo pri nekaterih predmetih vznemirili nižji odstotki od pričakovanih. Tudi ona bo študirala medicino, a v Mariboru, saj se ji zdi tamkajšnja medicinska fakulteta boljša.

Medicino bo študirala tudi Tara Vovk z bežigrajske gimnazije, a je njena zgodba nekoliko drugačna. Na maturi je dosegla prav dober uspeh, medicino pa bo študirala na ugledni ameriški univerzi Northweatern, kjer je dobila štipendijo. Tara je namreč vrhunska plavalka, državna prvakinja, ki žanje uspehe tudi v tujini. »Rezultat mi ni bil pomemben, a pisala sem 24 točk. Glede na to, da sem imela ob pripravah na maturo devet plavalnih treningov na teden, se mi to zdi kar odličen rezultat,« meni.

Zadovoljni tudi brez visokih točk

Na ljubljanski gimnaziji Ledina, kjer je maturitetni preizkus uspešno prestalo 193 od 198 dijakov, je bil zlat maturant le eden. Osemnajstletna Lea, ki se je vpisala na študij anglistike, je pričakovala boljši rezultat. »Nekaj odstotkov sem izgubila za vpis na želeni program, zato bom zviševala

oceno pri zgodovini in angleščini,« je pojasnila svoje načrte, sicer pa meni, da je obremenjevanje z odstotki in točkami pretirano. »Na koncu dneva so točke samo točke,« je zaključila in sproščenemu pristopu je naklonjen tudi devetnajstletni Matevž Štepec.

Ledinski maturant je dosegel 23 točk, z rezultatom je zadovoljen, šolanje pa bo nadaljeval na fakulteti za družbene vede, smer mednarodni odnosi. »Naša gimnazija se mi zdi super, saj poleg striktnega kurikuluma ohranja človeškost. Kot član dijaške organizacije vem, da smo imeli ogromno aktivnosti in prireditev, ki so pripomogle k boljšemu počutju dijakov,« pravi Matevž, ki se je že preizkusil z dijaškim delom v državnem protokolu, sicer pa se navdušuje nad diplomacijo. Z rezultatom je prav tako ali pa še bolj zadovoljen

Anej Kmetič, sicer nogometaš, ki se je vpisal na fakulteto za šport. Na maturi je dosegel 21 točk. »Pričakoval sem okoli 18 točk, zato je bil rezultat prijetno presenečenje, sploh za moje starše, ki mi sprva niso verjeli, da sem se tako dobro odrezal.« In medtem, ko nam je večina zaupala okvirne načrte za prihodnost, Anej pravi takole: »Poleti se bom skušal čim več zabavati, potem pa bomo videli, kam me odnese pot.«