Novi španski premier, socialist Pedro Sanchez, je današnje premierno srečanje s predsednikom Katalonije, nacionalistom Quimom Torro, ocenil kot odločen korak k vrnitvi Španije v normalnost, zavrnil pa kakršno koli možnost za samostojnost Katalonije. Torra pa je vztrajal pri pravici do samoodločbe, on tem pa pojasnil, da je bil njegov prvenstveni namen seznaniti Sancheza s »težko situacijo, ki jo je španska država povzročila v Kataloniji«, prisluhniti rešitvam, ki jih predlaga španski premier, in vzpostaviti odnose za možen stalni dialog.

Srečanje je bilo v španski vladni palači La Moncloa v Madridu in je trajalo dve uri in pol. Pogovor je potekal v prijaznem prijateljskem tonu, je sporočila podpredsednica španske vlade Carmen Calvo. Po koncu pogovora nista niti Sanchez niti Torra dala izjave.

V Moncloi je nazadnje, pred poldrugim letom, katalonskega predsednika Carlesa Puigdemonta sprejel tedanji konservativni španski premier Mariano Rajoy, ki ni bil pripravljen prisluhniti nobeni zahtevi v zvezi z referendumom niti predlogom za večjo pristojnost katalonske vlade. Tudi Sanchez danes ni sprejel takšnih zahtev Torre. Kot je dejala Calvova, je premier dejal: »Smo ena sama država z raznolikimi ozemlji; želimo se pogovarjati o socialnih politikah, prekarnem delu, težavah in izboljšanju stanja v Kataloniji ter o posebnostih, do katerih je prišlo v zadnjih letih.« Sanchez je Torri pojasnil, da je proti neodvisnosti Katalonije, ker ta ni v skladu z veljavno ustavo, in da iz tega razloga zanj tudi ni sprejemljiv kakršen koli referendum o neodvisnosti, najsi bo sporazumen ali enostranski, zavezujoč ali ne. Preprosto so vrata za tako rešitev zaprta.

Za obuditev bilateralne komisije

Po besedah Calvove sta se sogovornika sporazumela o obuditvi bilateralne komisije Država–Katalonija, ki se že od leta 2011 ne sestaja več. Po njenem mnenju je na prvem mestu »normalizacija odnosov med špansko vlado in predsednikom Torro znotraj ustavnega okvira in ob spoštovanju katalonskega statuta« oziroma katalonske ustave. Sestanek je ocenila kot »resnično koristen«, na njem sta se predsednika dogovorila, da bosta »ohranila odkrito, tekočo in normalno komunikacijo brez kratkih stikov, ki ne koristijo nikomur«.

Španski premier je v pogovoru tudi opozoril, da je njegova vlada zahtevala ustavno presojo odločitve, sprejete prejšnjo sredo v katalonskem parlamentu. Ta je ratificiral resolucijo za neodvisnost, ki je bila sprejeta novembra 2015 in ki jo je pozneje špansko ustavno sodišče razveljavilo. Resolucija nalaga katalonskemu parlamentu, da izpelje vse predvidene dejavnosti za dosego neodvisnosti, in to mimo vseh španskih institucij.

Pregled več kot tridesetih spornih zadev

Sanchez je Torri predlagal tudi pregled več kot tridesetih spornih zadev med Katalonijo in španskim ustavnim sodiščem. Predlagal je razpravo o uveljavitvi nekaterih točk katalonskega statuta, ki jih je leta 2010 na predlog Ljudske stranke ustavno sodišče razglasilo za neustavne, čeprav je bil statut potrjen v katalonskem in španskem parlamentu. Drugi predlogi Sanchezove vlade se dotikajo gospodarskega področja, denimo povečanje investicij v Kataloniji, med drugim z gradnjo infrastrukture, kamor sodi zaključek starega projekta, imenovanega Sredozemski koridor, to pomeni gradnjo železnice za tovorni promet, ki bo povezala Valencio in Barcelono. Torra pa ob tem vztraja, da nobena rešitev za Katalonijo ne sme mimo pravice do samoodločbe.