Brexitsko premirje, ki ga je 27 članov britanske vlade sklenilo v petek zvečer, je bilo kratke sape. Minister za brexit David Davis je premierki v nedeljo zvečer sporočil, da odstopa, danes popoldne pa mu je sledil še zunanji minister Boris Johnson. Slednji je to storil na posebno zloben način, saj je počakal, da se je nekoliko poleglo razburjenje okrog Davisovega odstopa in da je Mayeva imenovala njegovega naslednika. Potem pa je udaril samo pol ure pred njenim nastopom v parlamentu, v katerem naj bi razložila, da je vlada končno dosegla soglasje o britanski viziji brexita. To samo potrjuje, da ambicioznega Johnsona, čeprav je bil kolovodja brexita, veliko bolj kot brexit zanima premierski položaj.

Maščevanje brextremistov

Čeprav je Downing Street 10 sporočil, da se Mayeva zunanjemu ministru Borisu Johnsonu zahvaljuje za njegovo delo in brexitsko zagretost in da bi lahko že v kratkem sporočila, kdo ga bo nasledil, je samo vprašanje časa, kdaj bodo brextremisti, kot po novem pravijo Davisu, Johnsonu in njima podobnim vročičnim brexitirjem, sprožili glasovanje o nezaupnici premierki. Če to storijo, bosta Mayeva in vlada padli, sledile pa bodo predčasne volitve. Medtem ko je Mayeva v parlamentu vse prehitro razlagala svoje zelo posplošene in težko razumljive brexitske predloge (kar naprej je ponavljala besede »predlogi, s katerimi se je strinjal kabinet«, in zato večkrat požela smeh poslancev), so ji brextremisti grozili, da bodo ministri, ki so proti njenim predlogom, odstopali drug za drugim, če jih ne bo umaknila. Minister za mednarodno trgovino in eden najbolj zagrizenih brexitirjev Liam Fox ves čas večurne razprave v parlamentu ni rekel niti besede. Samo vprašanje časa je, kdaj bo sledil Davisu in Johnsonu.

Dve leti za soglasje, dva dni za razpad soglasja

Za doseganje soglasja vlade o brexitu je Mayeva potrebovala dve leti. Razpadlo je v dveh dneh. Za zdaj so se zgodili trije odstopi, saj je odšel tudi državni sekretar na ministrstvu za izstop iz EU Steve Baker. Dejal je, da je premierka pri pripravi najnovejših brexitskih predlogov ignorirala brexitsko ministrstvo. Trije odstopi pa so gotovo sprožili plaz, ki bo spodnesel Mayevo. Medtem ko Johnson do večera še ni javno komentiral svojega odhoda s položaja, se je brexitski minister Davis, o katerem pravijo, da je za brexitska pogajanja z EU porabil vsega štiri ure, razgovoril na dolgo in široko. Dejal je, da ne more ostati brexitski minister, ker ne verjame v premierkin načrt bodočih odnosov z EU, ki ga kritiki, kot je sam, razglašajo za brexit samo še po imenu, ne pa tudi po vsebini. Najbolj je poudaril, da njegova odločitev, ki pomeni konec politične kariere, ni bila osebna, ampak politična, Mayeva naj bi se s temi predlogi na pogajanjih z EU prelahko odpovedala preveč rečem. Najbolj zanimiva vprašanje in odgovor iz vrste intervjujev z Davisom sta bila novinarsko vprašanje »Ali premierkin načrt res predvideva odhod iz EU?« in Davisov odgovor: »Mislim, da ne.«

Brexit brez sporazuma?

Mayeva zaradi brexita že dolgo sedi na majavem premierskem stolčku, a se ji ta ni nikoli tako zelo zamajal kot po današnjih odstopih. Za Davisovega naslednika je zelo hitro, a zelo premišljeno imenovala veliko mlajšega, 44-letnega dosedanjega državnega sekretarja za stanovanjsko politiko Dominica Raaba, ki je bil eden od vodilnih in najbolj vročičnih zagovornikov brexita pred referendumom leta 2016 in po njem. Preden se je odločil za politiko, je bil pravnik. V eni svojih prvih izjav po imenovanju je potrdil, da je zagovornik trdega brexita, saj je dejal, da je »sproščen« glede možnosti, da Britanija zapusti EU brez sporazuma, pa tudi, da ga takšna možnost ne skrbi.

Pred srečanjem Therese May s konservativnimi poslanci, ki naj bi jih prepričala v to, o čemer ni prepričala niti vseh ministrov (da so njeni mehki predlogi za brexit najboljši za Britanijo), se je govorilo, da so njeni nasprotniki v stranki že zbrali 48 poslanskih podpisov, potrebnih za to, da izsilijo volitve novega vodje stranke, ki avtomatično postane premier, če je ta stranka na oblasti. Aktualna premierka se seveda lahko vnovič poteguje. Bi se? Se bo?