Vseh sedem članov ločine Aum, ki so jih na Japonskem usmrtili v minulih dneh, je bilo obsojenih na smrt zaradi več napadov z živčnim plinom sarinom. Najhujši je bil na tokijski podzemni železnici leta 1995, v njem je umrlo 13 ljudi, zdravniško pomoč pa je potrebovalo več tisoč ljudi. Z napadom v Tokiu naj bi ločina hotela preprečiti policijsko akcijo proti sebi ob vznožju svete gore Fudži.

Pravzaprav še vedno ni jasno, kaj so bili motivi vseh teh zločinov, toliko manj, ker so ločini, ki je verjela v apokaliptični konec sveta, pogosto pripadali izobraženi posamezniki premožnejšega sloja.

Japonska ministrica za pravosodje Joko Kamikava je sporočila, da je »po treznem razmisleku sprejela odločitev o podpisu ukaza o usmrtitvi« sedmerice obsojenih, ker je menila, da »se taka zločinska dejanja, ki nimajo primere na Japonskem, ne smejo več ponoviti«. Šest prav tako na smrt obsojenih članov ločine še čaka na izvršitev te najhujše kazni. Poleg teh trinajstih, obsojenih na smrt z obešenjem, je bilo na različne zaporne kazni obsojenih še 190 članov.

Med drugim se je na usmrtitev sedmerice na eni od javnih japonskih televizijskih mrež odzvala soproga ene od žrtev leta 1995: »Triindvajset let je moralo miniti od napada, da je bila kazen izvršena. Žal so starši mojega soproga, ubitega v napadu, pred tem umrli.«

Dvajsetega marca zjutraj 1995, ko je na tokijskih cestah in javnem prometu največja gneča, je več članov ločine Aum Šinrikjo (Najvišja resnica) v plastičnih vrečkah prineslo plin sarin na pet vlakov podzemne železnice, ki so vozili v središče glavnega mesta. Sprva nihče ni razumel, kaj se dogaja, ko so številni potniki prihajali na površje tako, da so se dušili, mnogi pa so oslepeli. Že junija 1994 je ločina izvedla napad s sarinom v japonskem mestu Macumoto, v katerem je umrlo sedem oseb, 600 pa je bilo prizadetih.

Ločina še obstaja

Napol slepi Asahara je ločino pred 30 leti ustanovil iz elementov hinduizma, budizma, taoizma in krščanskih prerokb o koncu sveta. Okoli 10.000 mladih Japoncev, 35.000 Rusov, več tisoč Američanov in drugih je pritegnil s svojo idejo o pridobitvi nadnaravnih sposobnosti, ki bi omogočile preživetje apokaliptičnega sodnega dne, za katerega je bil prepričan, da se bliža. Med ljudmi, ki so mu verjeli in so zato, potem ko so vse premoženje izročili ločini, z družinami živeli v komunah, so bili tudi mladi znanstveniki, zdravniki, odvetniki in drugi pripadniki družbene elite, ki sta jih odvračala materializem in potrošniška družba moderne Japonske. Med nenavadnimi obredi članov ločine je bilo pitje vode, v kateri se je pred tem kopal Asahara. Sicer so mu japonski mediji posvečali veliko pozornosti. Leta 1994 naj bi na njegov ukaz, kar je guru sicer zanikal, začeli izdelovati strupene pline, da bi – kot so trdili pripadniki ločine med procesom – ubili sovražnike in izvedli napad na državo, ki naj bi preganjala ločino. Mnogi Japonci se danes sprašujejo, kako je mogoče, da je sredi njihove družbe nastala tako nora skupnost. Ločina še vedno obstaja pod imenom Aleph in ima 1500 članov. Usmrčen guru Asahara bo tako zanje postal mučenec in legenda.