Predsednica poljskega vrhovnega sodišča Malgorzata Gersdorf je danes prišla v službo. S tem sicer običajnim dejanjem se je uprla prisilni upokojitvi, v katero jo pošilja vlada z novim, spornim zakonom o vrhovnem sodišču, ki ga kritizira tudi evropska komisija. Gersdorfova je v službo pospremilo več sto podpornikov, ki so proti zakonu protestirali pred poslopjem vrhovnega sodišča.

65-letna Gersdorfova je ena od 27 sodnic in sodnikov vrhovnega sodišča od skupno 72, ki bi se morali upokojiti zaradi določil novega zakona. Ta starostno mejo za upokojitev vrhovnih sodnikov znižuje s 70 na 65 let. Gersdorfova je zakon označila za čistko, s katero naj bi vlada dosegla umik sodnikov, ki so na položajih še iz časov komunizma. Dejala je, da se ne bo umaknila, ker jo ščiti ustava.

27 sodnikov je imelo po zakonu možnost, da za nadaljevanje dela zaprosijo predsednika Andzeja Dudo, ki to lahko odobri ali ne brez posebnih pojasnil. Šestnajst vrhovnih sodnikov je to storilo, enajst ne in med slednjimi je tudi Gersdorfova. Evropska unija je zaradi zakona o vrhovnem sodišču v torek sprožila nov postopek proti Poljski, ki se lahko konča pred sodiščem Evropske unije.

Protesti in govor v evropskem parlamentu

Na Poljskem je v več mestih čutiti porast demonstracij zaradi sporne zakonodaje, ki jo je pripravila vladajoča stranka Zakon in pravičnost. »Hodimo proti diktaturi,« je za Reuters dejala 65-letna protestnica Joanna Tworog. »Kaj če bom vpletena v sodni primer proti nekomu iz vladajoče stranke, oni pa lahko vplivajo na sodnike? Te spremembe me torej osebno zadevajo,« je dejala.

Poljski premier Mateusz Morawiecki pravi, da ima vsaka država pravico, da sama oblikuje sodni in pravni sistem v skladu z lastno tradicijo. Danes je v evropskem parlamentu kot osmi voditelj EU s poslanci razpravljal o prihodnosti integracije, a po pričakovanjih so bile v ospredju sporne poljske pravosodne reforme. Več evropskih poslancev je med njegovim govorom držalo v zrak napise »vladavina prava«. ba, agencije