»A za to je potreben trud na obeh straneh,« je v govoru ob začetku proračunske razprave dejala kanclerka, za katero je naporen večdnevni koalicijski spor s partnerico Krščansko-socialno unijo oz. njenim vodjo in zveznim notranjim ministrom Horstom Seehoferjem glede migracij.

Dobro delovanje svetovne trgovine in globalnega gospodarstva je po prepričanju Merklove tesnega in partnerskega sodelovanja akterjev. »Tudi v prihodnje mora biti tako. Nemčija in celotna EU si bosta za to prizadevali,« je zagotovila po poročanju nemške tiskovne agencije dpa.

Trumpa pokritizirala zaradi zavajanja

Najmočnejša evropska političarka je ob tem kritizirala tudi Trumpovo administracijo zaradi zavajanja s trditvami o velikanskem presežku v trgovinski menjavi, ki naj bi bil posledica izrazito nepoštene evropske politike do ZDA.

Unija ima velik presežek le v blagovni menjavi. »Če pa v enačbo vključimo storitve, še posebej digitalne storitve, pa dobite povsem drugačno sliko, pri kateri gre bolj za presežek ZDA z EU kot obratni,« je pojasnila in dodala, da je takšno izpostavljanje zgolj blagovne menjave »skoraj staromodno početje«. Lani naj bi tako ZDA v skupni blagovni in storitveni menjavi ustvarila okoli 12 milijard evrov presežka.

Stopnjevanje napetosti

Napetosti med protekcionistično naravnano Trumpovo administracijo in unijo ter drugimi velikimi svetovnimi gospodarstvi se v zadnjem času stopnjujejo. Trump je pred dvema tednoma tako na primer zagrozil, da bo uvedel 20-odstotne carine na avtomobile, ki bi jih ZDA uvozile iz EU. To je napovedal na dan, ko so začele veljati višje carine EU na ameriško blago v vrednosti 2,8 milijarde evrov letno, ki so bile odziv EU na carine, ki jih je Trump uvedel na evropski izvoz jekla in aluminija.

Še posebej negativno uperjen se zdi Trump v svojem ravnanju proti Nemčiji, od koder sicer prihaja njegova družina po očetovi strani. Carine na uvoz avtomobilov iz EU bi tako daleč najbolj prizadel nemško avtomobilsko industrijo, znotraj tega pa posredno tudi številne dobavitelje, ki jih je veliko tudi v Sloveniji.

Kot argument naj bi Trump tako kot pri jeklu in aluminiju skušal uporabiti grožnjo ameriški nacionalni varnosti, kar pa je po prepričanju EU in ostalih velikih gospodarstev nezakonito početje.