Izraelski uradniki pod pritiskom mednarodnih kritik iščejo kompromisno rešitev za ublažitev humanitarne krize na območju Gaze in možnosti financiranja novih infrastrukturnih projektov. Tako izraelski obrambni minister Avigdor Lieberman s ciprskimi uradniki spet preučuje možnost, ki je v zraku že leta: da bi na grškem delu Cipra najeli poseben pomol, kjer bi pristale vse ladje z blagom, namenjenim v Gazo. Tam bi izraelski varnostni organi v sodelovanju z mednarodnimi predstavniki, denimo iz OZN, preverili, da v pošiljkah ni orožja oziroma materiala za izdelavo tega, nato pa bi tovor s trajekti poslali naprej proti Gazi, kjer ni dovolj velikega pristanišča za tovorne ladje.

Ciper je potrdil, da je Izrael predlagal projekt, ki naj bi že dobil predhodno odobritev ciprskega predsednika. Gradnjo pomola bi lahko končali v le nekaj mesecih, obratovanje pa bi lahko v hipu prekinili, če bi prišlo do zlorab. Na breg Gaze namenjen tovor zdaj pristaja v bližnjem izraelskem pristanišču, od koder ga izraelska vojska po pregledu po kopnem napoti naprej proti Gazi.

Lieberman je poudaril, da je pogoj za projekt tudi izročitev dveh izraelskih civilistov, ki sta po lastni volji vstopila na območje Gaze leta 2014 in 2015 in ju od takrat zadržuje Hamas, ter izročitev posmrtnih ostankov dveh izraelskih vojakov, ki ju je zajelo militantno krilo Hamasa, Brigade Al Kasama. Hamas je izročitev civilistov zavrnil.

O pomolu na Cipru naj bi premier Benjamin Netanjahu govoril tudi s predstavniki Bele hiše. Bila bi veliko hitrejša rešitev kot gradnja umetnega otoka nekaj kilometrov od obale Gaze, kjer bi preverjali tovor, o čemer se tudi govori. To idejo je v preteklih dneh predstavil izraelski minister za obveščevalne dejavnosti Israel Katz in jo pospremil tudi z grafičnim prikazom.

Sončna elektrarna za omilitev energetske krize

Organizacija Združenih narodov vseskozi poziva k bolj prostemu pretoku blaga v Gazo, saj tam živeči Palestinci životarijo ob močno omejenem dostopu do pitne vode in vsesplošni revščini. Izrael poleg pomorske skupaj z Egiptom vzdržuje tudi ozemeljsko blokado Gaze, da ne bi območja, ki ga nadzoruje islamsko militantno gibanje Hamas, dosegla orožje in material za teroristično dejavnost.

Razmere v Gazi so katastrofalne tudi zaradi primanjkljaja elektrike. Po tem, ko je edina elektrarna v Gazi aprila prenehala delovati in je tudi Egipt prekinil dovajanje električne energije, rekoč, da je edine daljnovode uničila teroristična skupina Islamska država, prebivalci Gaze iz Izraela dobivajo elektriko le za štiri ure porabe na dan.

Eden od možnih ukrepov za lajšanje tegob v Gazi je tako očitno tudi gradnja sončne elektrarne na izraelskem ozemlju v bližini mejnega prehoda Erez – na kar je Izrael že pristal, pod pogojem izročitve dveh civilistov, ki ju zadržuje Hamas. Sončna elektrarna bi bila sicer enostranski ukrep Tel Aviva, brez vključevanja Hamasa, financirali pa bi jo zasebni donatorji iz Izraela in od drugod.

Po pisanju izraelskega časopisja je bil prvotni načrt zasnovati sončno elektrarno za Gazo na ozemlju Sinajskega polotoka v Egiptu, a je Kairo iniciativo zavrnil.