Soustanovitelj nemške nevladne organizacije Mission Lifeline Axel Steier je povedal, da je policija kapitana ladje v okviru preiskave domnevnega kršenja mednarodnega prava zaslišala že v sredo zvečer, na policijski postaji pa se je zglasil tudi danes, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Steier je še povedal, da meni, da je bil na ladji »zelo, zelo velik odstotek« migrantov, ki ustrezajo pogojem za dodelitev azila v Evropski uniji.

Malteški premier Joseph Muscat je danes sporočil, da bo poleg Malte, Italije, Luksemburga, Nizozemske, Portugalske, Irske, Belgije in Francije del migrantov z ladje prevzela tudi Norveška in se ji za to zahvalil, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Mnogi ladji očitajo nezakonito delovanje

Ladja je pred tednom dni v Sredozemskem morju rešila več kot 230 migrantov, med njimi otroke in nosečnico, a sta ji Malta in Italija sprva prepovedali vplutje. Malta ji je vplutje dovolila šele po tem, ko je več članic EU izrazilo pripravljenost, da sprejmejo del migrantov z ladje.

Več držav EU ladji očita nezakonito delovanje, ko je 21. junija rešila migrante iz morja in jih nato ni želela predati libijski obalni straži.

Organizacija Mission Lifeline je obtožbe večkrat zavrnila, rekoč da bi bila predaja migrantov libijski obalni straži neskladna z ženevsko konvencijo o statusu beguncev in tako zločin. Obtožbe je zavrnila tudi posadka, ki je sporočila, da je delovala v skladu z mednarodnim pravom, ki prepoveduje vračanje prosilcev za azil v države, kjer jim grozi preganjanje.