Konec marca 2018 je bilo v skupini Krka zaposlenih 10.963 delavcev, skupaj z agencijskimi sodelavci pa 12.086. Od tega jih je v odvisnih družbah in predstavništvih v tujini zaposlenih kar 52 odstotkov. Povprečna starost zaposlenih je 39,99 leta.

Tudi letos bodo zaposlovali

Delež zaposlenih z najmanj univerzitetno izobrazbo v skupini Krka zajema 55 odstotkov, med njimi je 175 doktorjev znanosti ter 364 magistrov znanosti in specialistov. Tudi v letošnjem letu načrtujejo okoli dvoodstotno rast zaposlenosti, kar pomeni 200 zaposlenih, od tega jih bo polovica dobila zaposlitev v Sloveniji.

Glede na to, da so farmacevtska družba, so zanje najzanimivejši univerzitetni pa tudi visoko strokovno izobraženi farmacevti in kemiki. Potrebujejo pa tudi druge strokovnjake različnih smeri, in sicer s področja ekonomije, računalništva, strojništva in elektrotehnike. Na trgu dela v Krki opažajo pomanjkanje specifičnih strokovnjakov na področju razvoja tehnologij, zahtevne analitike in podobne profile. Omenjajo pa tudi potrebo na ravni srednje strokovne izobrazbe, pri čemer se na trgu dela srečujejo z izrazitim pomanjkanjem dobrih tehnikov, predvsem farmacije in kemije pa tudi drugih smeri. Po njihovem mnenju večina pripadnikov današnje generacije nadaljuje študij, tako da podjetjem največkrat ostajajo na voljo le kandidati, ki so srednješolsko izobraževanje končali manj uspešno.

Hiter razvoj zahteva kompleksno znanje

Hiter tehnično-tehnološki razvoj na področju farmacije vse bolj zahteva dvoje: na eni strani visokospecializirano znanje, na drugi pa bolj celovito in kompleksno znanje, bistveno širše od tistega, ki so ga kandidati dobili s študijem, ter takšno, ki sega na druga področja. To po mnenju krkašev terja od podjetij predvsem razvijanje sistema notranjega razvoja in oblikovanje kompleksnejših delovnih mest ter za to potrebnega znanja, ki združuje znanje s področja farmacije, oplemeniteno z znanjem s področja tehnologije, kakovosti, analitike, računalništva, ekonomije in drugih. Posamezniki tako postajajo strokovnjaki s temeljnim strokovnim znanjem, obogatenim s širokim spektrom veščin, ki jih potrebujejo, da lahko čim bolj optimalno in učinkovito delajo pri razvoju novih zdravil z upoštevanjem vseh dejavnikov, od tehnike, kakovosti, analitike do ekonomije. Prav tako se tudi pri družboslovnih profilih vse bolj kaže potreba po družboslovcih širokega spektra, ki bodo svoje temeljno strokovno znanje nadgradili in oblikovali šele na delovnem mestu. Tako v Krki pričakujejo, da bodo mladi po končanem univerzitetnem študiju toliko fleksibilni, da bodo v poslovnem okolju znali uporabiti znanje, ki so ga pridobili v času študija, in ga tudi nadgrajevali.

Kandidate iščejo že med študijem

Pri iskanju novih sodelavcev v novomeški Krki uporabljajo vse razpoložljive možnosti, od oglaševanja na zaposlitvenih portalih, v dnevnem časopisju, objav na njihovi spletni strani do neposrednega iskanja, tako imenovanega headhuntinga, sodelujejo pa tudi z agencijami za zaposlovanje. Pomemben dolgoročnejši način pridobivanja novih sodelavcev v Krki je tudi štipendiranje. Najboljše kadre pridobivajo tudi na osnovi sodelovanja s fakultetami in drugimi izobraževalnimi ustanovami. Tako študentom in dijakom, ki že med izobraževanjem kažejo določene talente in sposobnosti, omogočijo pridobitev štipendije. Med študijem jim omogočajo opravljanje obvezne delovne prakse, seminarskih nalog in diplom. To sodelovanje jim daje kakovostne informacije za odločanje o potencialnem poznejšem sodelovanju. Odločitev o zaposlitvi pa vsekakor temelji na strokovnih kompetencah, osebnostnih lastnostih in uspešnosti posameznikov. Pomemben element sodelovanja z mladimi so tudi Krkine nagrade, s katerimi tako srednješolce kot dodiplomske in podiplomske študente spodbujajo k raziskovalnemu delu. V 47 letih so podelili kar 2691 nagrad za raziskovalna dela. Veliko teh mladih raziskovalcev tudi zaposlijo.

Mlade si prizadevajo spodbujati k odločanju za poklice njihove stroke tudi z omogočanjem organiziranih obiskov srednješolcev in študentov v njihovem podjetju, kjer jim pokažejo posamezne poslovne procese ter predstavijo posamezne poklice in njihovo delovanje.

Na razgovoru za službo v Krki

V uspešnem novomeškem farmacevtskem podjetju se po razpisih prostih delovnih mest srečujejo z različnimi kandidati, ki se razlikujejo ne samo po stopnji izobrazbe, temveč tudi po izkušnjah, znanju, sposobnostih in osebnostnih lastnostih. Kandidati, ki izkažejo znanje, ki se zahteva za prosto delovno mesto, poleg tega pa kažejo proaktivnost, fleksibilnost, odgovornost in zanesljivost, imajo prav gotovo večje možnosti, da bodo dobili delo. V Krki cenijo izkazano motivacijo za delo, ki se odraža v tem, da so iskalci zaposlitve na zaposlitvenem razgovoru pripravljeni jasno odgovarjati na konkretna vprašanja, da poznajo njihovo podjetje in njihove izdelke ter tudi sami zastavljajo vprašanja, povezana z delovnim mestom, na katero se prijavljajo. Pomembno je tudi, da se kandidati za zaposlitev prepoznajo v njihovih vrednotah, to so hitrost, fleksibilnost, partnerstvo, zaupanje, ustvarjalnost in učinkovitost, da vanje verjamejo in da jih živijo v svojem delovnem vsakdanu. Med izbornim postopkom si prizadevajo odkriti njihove potenciale, zato jim omogočijo, da predstavijo svoje veščine, izkušnje ter lastne karierne cilje in ambicije. Vse našteto na koncu privede do lažje presoje in izbora najustreznejšega kandidata.

Vsi imajo možnost napredovati

Pogoji za napredovanje v podjetju Krka so predvsem ocena uspešnosti pri delu, ocena potenciala, ki ga ima sodelavec glede na zahteve dela, ter dodatna znanja in usposobljenost na njegovem področju dela. Pri njih je napredovanje lahko redno ali dodatno. Izvaja se na vseh stopnjah izobrazbe, tako da lahko posameznik v okviru iste stopnje izobrazbe in delovnega mesta napreduje po plačnih razredih ali dodatno napreduje skladno s prevzemanjem odgovornejših delovnih mest. Napredovanje pa je odvisno predvsem od delavčeve uspešnosti, usposobljenosti, ustvarjalnosti, samostojnosti, odgovornosti, zanesljivosti in fleksibilnosti. Splet vseh teh dejavnikov resnično vpliva na stopnjo in hitrost napredovanja. Prav zato mora biti sodelavec, ki želi napredovati, predvsem usmerjen k doseganju zastavljenih ciljev in svoji čim boljši usposobljenosti za opravljanje svojega dela. Če je to povezano še z dinamičnostjo, fleksibilnostjo in pripravljenostjo za timsko delo, potem je napredovanje logična posledica tega. To velja tudi v primeru menjave delovnega mesta znotraj podjetja, seveda skladno s kadrovskimi potrebami.

Delovno okolje, ki spodbuja strokovni in osebni razvoj

V Krki se zavedajo, da so zaposleni in znanje, ki ga imajo, ključni vir za doseganje rezultatov skupine Krka. Uspeh podjetja je po njihovem mnenju odvisen od zavzetosti, dobrih medsebojnih odnosov in načina vodenja, ki zaposlene usmerja v učinkovito delo, napredovanje in razvoj ter je v skladu s Krkinimi vrednotami. V podjetju ustvarjajo tudi delovno okolje, ki spodbuja strokovni in osebni razvoj zaposlenih. Ustvarjajo okolje, v katerem lahko cilje in potrebe posameznika povezujemo s cilji podjetja. To dosegajo prek zahtevnih in zanimivih delovnih izzivov, zagotavljanja optimalnih delovnih pogojev, omogočanja razvoja veščin in kompetenc ter sodelovanja pri kariernem razvoju.

Zaposlenim omogočajo zanimivo delo v kulturno raznolikem mednarodnem okolju, v katerem se lahko poslovno, strokovno in osebno razvijajo ter napredujejo prek izzivov, ki jim jih prinašajo delovne naloge, in organiziranega izobraževanja o vodenju, osebnem razvoju in stroki ter učenja tujih jezikov.