»Kitajsko-ameriški odnosi so eni najpomembnejših dvostranskih odnosov na svetu,« je pred srečanjem z Mattisom povedal kitajski predsednik. »V zadnjih letih je imelo vojaško sodelovanje dober zagon. Upam, da se bo nadaljeval,« je poudaril, kot poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Ameriški obrambni minister pa je pred srečanjem v Veliki palači ljudstva povedal, da je na Kitajskem zato, »da bi naš odnos obdržal na pravi poti, da bi se nadaljeval v pravo smer in da bi delil ideje z vodstvom vaše vojske«.

Mattis se je že pred tem sestal z drugimi visokimi kitajskimi predstavniki, vključno z obrambnim ministrom Wei Fenghejem ter Yang Jiechijem, članom politbiroja in nekdanjim kitajskim veleposlanikom v ZDA.

Wei je obisk ameriškega kolega označil kot »ključnega za okrepitev strateškega zaupanja med državama«.

Pogovor o tem, kako Severno Korejo prepričati, da se odpove jedrskemu orožju

Namen prvega obiska vodje Pentagona po letu 2014 na Kitajskem je tudi pogovor o tem, kako Severno Korejo prepričati, da se odpove jedrskemu orožju, k čemur se je severnokorejski voditelj Kim Jong-un zavezal na vrhu z ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom v začetku meseca. Peking je najpomembnejši zaveznik Pjongjanga, zaradi česar ga Washington vidi kot ključnega pri ohranjanju ekonomskega embarga Severne Koreje.

Med Kitajsko in ZDA sicer v zadnjem času vladajo napeti trgovinski in tudi vojaški odnosi. Mattis je tako ta mesec Peking kritiziral zaradi militarizacije umetnih otokov v Južnokitajskem morju, ki si ga sicer lasti več držav.

»Kar se tiče kitajske suverenosti in ozemeljske celovitosti, je naše stališče trdno in jasno. Ne smemo izgubiti niti pedi ozemlja, ki so nam ga zapustili predniki. Prav tako pa nočemo tuje lastnine,« je Xi poudaril glede tega spora.

Obrambni minister ZDA bo na Kitajskem še v četrtek zjutraj, nato pa se bo odpravil še v Seul in Tokio. Tam bo potrdil varnostno zavezanost ZDA vzhodnoazijskim zaveznicam, ki ju skrbi naklonjenost Trumpa do severnokorejskega voditelja Kima.