Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je na nedeljskih predsedniških volitvah za slabo odstotno točko izboljšal svoj rezultat izpred štirih let in po neuradnih podatkih zmagal z 52,58-odstotno podporo volilcev, pri čemer je med Turki na tujem dosegel boljši rezultat kot v domovini. V Nemčiji sta zanj glasovali kar dve tretjini sonarodnjakov, na ulicah Berlina pa so pripravili odmevno proslavljanje ob zmagi, za katero se je Erdogan volilcem najprej zahvalil iz svoje rezidence v Carigradu, preden sta se z ženo opravila na množično povolilno srečanje s privrženci pred strankinim sedežem v Ankari. Na tokrat prvič skupnih predsedniških in parlamentarnih volitvah je namreč tudi predsednikova Stranka za pravičnost in razvoj iztržila več, kot so ji napovedovale ankete. V 600-članskem parlamentu je osvojila 293 sedežev, s 50 poslanci, kolikor jih bo v njem imelo koalicijsko nacionalistično gibanje (MPH), pa ima zadostno večino za udobno vladanje.

Prestop v polpredsedniški sistem

Po lanskem tesno dobljenem referendumu o ustavnih spremembah, s katerimi je Turčija namesto parlamentarnega uvedla polpredsedniški sistem z ukinitvijo premierskega položaja in združitvijo državnega voditelja in šefa vlade v eni osebi, si je Erdogan zdaj močno okrepil oblastni položaj. Njegov glavni tekmec Muharrem Ince iz predvolilnega zavezništva republikanske stranke (CHP), stranke Iyi (Dobro) in stranke Saadet je prejel dobrih 31 odstotkov glasov, navkljub trditvam o nepravilnostih na volitvah pa je na današnji tiskovni konferenci sprejel volilne rezultate. Hkrati je Erdogana pozval, naj bo voditelj vseh 80 milijonov Turkov, opozoril pa, da je imel med predvolilno kampanjo na televiziji na voljo precej manj časa kot zmagovalec.

Za Erdoganom in Incejem se je na tretje mesto na predsedniških volitvah uvrstil vodja prokurdske stranke HDP Selahattin Demirtas, ki je prejel nekaj več kot osem odstotkov glasov. Glede na to, da je kampanjo vodil iz zapora, v katerem je od novembra 2016, je to zanj velik uspeh. Podobnega je dosegla njegova stranka s skoraj 12 odstotki podpore in predvidoma 67 poslanci, s čimer je postala druga najmočnejša opozicijska stranka, za republikanci, ki jih je podprlo 25 odstotkov volilcev. Visok desetodstotni volilni prag pa je uspelo doseči še oktobra lani ustanovljeni konservativni sekularni stranki Iyi, ki bo v novem sklicu namesto dosedanjih šestih imela 43 poslancev.