»Imami in rabini želimo voditi z lepim zgledom,« je za AFP povedal muslimanski predstavnik Ender Cetin, ki je sedel na enega od 25 tandemskih koles v 200-članski kolesarski skupini verskih voditeljev in njihovih podpornikov.

Pot je kolesarje vodila od spomenika žrtvam holokavsta mimo sinagog in mošej, končala pa se je na javnem trgu Bebelplatz, kjer so leta 1933 nacisti zažigali knjige.

Na pot se je ob kolesih podala tudi rikša, ki je združila verske voditelje treh religij, tudi krščanskega duhovnika.

Mirovna misija

»Kolesarimo, ker naš svet ne želi verjeti, da nas je vse ustvaril bog, o katerem se ne prepiramo, ampak ga - vsak na svoj način - slavimo,« je dejal rabin Andreas Nachama. Imam Sanci, ki je z njim delil kolo, je pot opisal kot »mirovno misijo«, na kateri verski voditelji »delimo prevozno sredstvo ... in delimo odgovornost«.

V Nemčiji so se, predvsem po masovnem prihodu migrantov po letu 2015, okrepili rasizem, sovražni govor in tudi nasilni napadi. Proti migrantom je ostro nastopila tudi stranka Alternativa za Nemčijo (AfD), ki je na lanskih volitvah dobila skoraj 13 odstotkov glasov.

V zaostrenih razmerah so vse pogosteje tarče napadov mošeje, judovske skupnosti pa izpostavljajo porast antisemitizma tako s strani nemških desničarjev kot tudi nekaterih muslimanskih prišlekov.