Potem ko so ministri območja z evrom razglasili konec grške krize, je tamkajšnji premier Cipras o dogovoru ministrov obvestil predsednika države Prokopisa Pavlopoulosa.

»S članicami območja z evrom smo dosegli zgodovinski dogovor,« je Cipras po poročanju francoske tiskovne agencije AFP povedal grškemu predsedniku, ob tem pa dodal, da mora država ostati na poti reform.

Dogovor so ministri dosegli po maratonskih pogovorih v Luksemburgu, do česar je prišlo skoraj desetletje po tem, ko je Atenam upravljanje državnih financ ušlo izpod nadzora. Grčija je zaradi krize potrebovala mednarodno pomoč, hkrati pa ji je grozil izstop iz območja z enotno valuto.

Od leta 2010 je Grčija od mednarodnih posojilodajalcev prejela 273,7 milijarde evrov pomoči v treh programih, zadnji se izteče 20. avgusta. V zameno je morala izpolniti več kot 450 ukrepov in pristati na številne težke reforme.

Izstop podpirajo tudi na ministrstvu za finance

Izhod Grčije iz evropskega programa pomoči je »dobra novica za območje evra kot celoto«, so ocenili na ministrstvu za finance. Omogočila sta ga odgovorno ravnanje grških oblasti na eni strani, tudi v primerih težkih odločitev za ljudi, pa tudi evropska solidarnost, menijo. Ob tem so opozorili na slovensko izpostavljenost do programskih držav.