Haleyjeva je odločitev skupaj z ameriškim državnim sekretarjem Mikom Pompeom sporočila na novinarski konferenci v Washingtonu. Kot je zatrdila, umik iz sveta ne pomeni, da ZDA ne podpirajo spoštovanja človekovih pravic, poročajo tuje tiskovne agencije.

V Ženevi sicer trenutno poteka 38. redno zasedanje sveta, na katerem bo kot osrednji govornik v sredo nastopil predsednik republike Borut Pahor.

Analitiki sicer ugibajo, da bi lahko bil povod za potezo ZDA morda kje drugje. Do odločitve namreč prihaja dan potem, ko je visoki komisar za človekove pravice ZN Zeid al Huseinostro kritiziral politiko ločevanja migrantskih otrok od staršev, ki jo vlada predsednika ZDA Donalda Trumpa izvaja na meji z Mehiko. Kritičen je bil tudi generalni sekretar ZN Antonio Guterres.

Svet ZN za človekove pravice je pred 12 leti nadomestil diskreditirano Komisijo ZN za človekove pravice. Sestavlja ga 47 držav članic. Kritike iz časov komisije, da so v njem članice države, ki kršijo človekove pravice, pa so se prenesle tudi na svet.

Slovenija obžaluje odločitev ZDA o umiku iz Sveta ZN za človekove pravice

Slovenija obžaluje odločitev ZDA o umiku iz Sveta ZN za človekove pravice, ki mu Slovenija trenutno predseduje. Na ministrstvu za zunanje zadeve so v odzivu na današnjo potezo Washingtona še opozorili, da lahko enostranska poseganja v institucionalni paket, na katerem je svet ZN utemeljen, pomenijo njegov zaton.

Kot so na ministrstvu še dodali v odzivu za STA, verjamejo in pričakujejo, da bodo ZDA kljub tej odločitvi »s svojim ravnanjem in zavzemanjem ter promocijo in zaščito človekovih pravic ostale vpete v njihovo krepitev v mednarodni skupnosti ter na tak način prispevale k vlogi Sveta ZN za človekove pravice in k uveljavljanju njegovih temeljnih načel«.