Novi vršilec dolžnosti direktorja Nacionalnega inštituta za otroške srčne bolezni Brane Dobnikar upa, da bodo lahko dodatni tuji zdravniki pri zdravljenju prirojenih srčnih napak začeli sodelovati julija. A končnih dogovorov še ni. »Pogovori tečejo z več zdravniki. Dogovori so blizu,« zatrjuje Dobnikar. Ali bo treba otroke začasno pošiljati v tujino, se bodo odločili v UKC Ljubljana, je dodal.

V urejanje dovoljenj

Kot kaže, bodo zdravniki iz tujine sprva sklepali pogodbe z bolnišnico in šele pozneje z inštitutom. V okviru inštituta pa se po Dobnikarjevih besedah dogovarjajo tako s kardiologi kot s kirurgi. Z zdravniki iz UKC Ljubljana se sam še ni srečal, se pa z njimi pogovarja predsednik sveta inštituta dr. Igor Gregorič, ki sicer delno deluje iz ZDA. Kot je že znano, bo začel novi inštitut administrativno predvidoma delovati prihodnji mesec. Kdaj bodo pod njegovim okriljem dejansko začeli zdraviti otroke, pa še ni gotovo. »Prenos kliničnega dela bo takrat, ko bo to varno za bolnike. Težko pa je povedati, ali bo to julija, avgusta ali morda septembra.«

Med dosedanjimi ovirami za prihod tujih zdravnikov je bila zahteva po zelo visoki ravni znanja slovenščine. Trenutno urejajo formalnopravne zagate, je potrdil Dobnikar, tako da bodo imeli zdravniki ustrezna dovoljenja za delo. »Prizadevamo pa si tako za zdravnike iz ZDA kot iz Evropske unije.« V primeru evropskih zdravnikov so postopki nekoliko enostavnejši, med možnostmi pa je tudi vrnitev nekaterih od slovenskih zdravnikov, ki danes delajo v tujini. Kakšni bodo prihodki tujih zdravnikov, ki jih je doslej od dela v Sloveniji odvračalo tudi dokaj nizko plačilo, še ni znano. Bodo pa verjetno plačani po podjemnih pogodbah.

Dobnikar, ki je nekdanji generalni sekretar Zdravniške zbornice Slovenije, se je za vodenje inštituta odločil po povabilu ministrstva za zdravje. Verjetno bo kandidiral tudi za direktorja s polnim mandatom, je napovedal, uvrščen pa je v 55. plačni razred (to pomeni 3661 evrov bruto plače).

Po odhodih domačih strokovnjakov (spet) na robu

Z razmerami pri zdravljenju prirojenih srčnih napak, kjer se težave vlečejo že vrsto let, se bo danes ukvarjal še svet UKC Ljubljana. Lani sta ta program zdravljenj, ki ga odhajajoča vlada prenaša na novi inštitut, zapustila zadnja domača kirurga, trije otroški kardiologi pa odhajajo prihodnji mesec.

Nekatere strokovnjake je bolnišnica vmes pridobila, a ne vseh: minuli teden so v UKC Ljubljana potrdili, da jim manjkata še dva kardiologa. Gre za zdravnika, ki bi zagotavljala nenehno bolnišnično oskrbo in 24-urno pripravljenost. Če ju do julija ne bodo našli, bodo otroke, ki bodo potrebovali bolnišnično zdravljenje, napotili v tujino, so napovedali. Operacije medtem opravljajo kirurgi iz bolnišnice Motol v Pragi.