Rezultat 39 hišnih preiskav, v katerih je 14. junija sodelovalo 209 policistov, kriminalistov in preiskovalcev Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU), je šest priprtih osumljencev, ki naj bi z orožjem zalagali tako imenovani Balkanski kartel v državah zahodne Evrope. Kartel ima svoje celice v praktično vseh državah Evropske unije, njegovi glavni aktivnosti pa sta tihotapljenje velikih količin kokaina iz Južne Amerike in gojenje marihuane v Španiji.

Policija in tožilstvo priprtim očitata 78 kaznivih dejanj nedovoljenega prometa z orožjem in eno kaznivo dejanje preprodaje drog. Šesterica je morala po zaslišanju pri preiskovalnem sodniku že v pripor, s sodiščem pa se bo bržkone srečal še kdo izmed preostalih 17 osumljencev, ki so stari od 24 do 70 let, prihajajo pa iz različnih koncev Slovenije. Med njimi so tudi Bosanec, Hrvat in Avstrijec, ki živijo v Ljubljani, preostali pa so slovenski državljani. Skupaj naj bi preprodali za okoli 40.000 evrov najrazličnejšega orožja, tudi avtomatskih pušk, bomb, detonatorjev in bombometov.

Najpomembnejši člen kriminalne združbe, ki je sicer imela mrežno strukturo in ni bila klasična hierarhično urejena kriminalna organizacija, naj bi bil 49-letni državljan Bosne in Hercegovine, ki že dlje časa živi v Ljubljani. »Osumljeni je po naši oceni eden od večjih tihotapcev orožja, ki prebivajo v Sloveniji, z močnimi povezavami pri dobaviteljih orožja z območja Bosne in Hercegovine,« je danes pojasnil direktor Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) Darko Majhenič.

Korak za korakom od septembra 2016

Policisti so preiskavo, ki jo je usmerjalo specializirano državno tožilstvo, začeli že septembra 2016, ko so prišli na sled 65-letnemu slovenskemu preprodajalcu orožja. Nato so odkrili povezave z njegovimi pajdaši in njihove kontakte s preprodajalci iz Hrvaške. Preiskave so prve sadove obrodile januarja lani, ko so policisti zasegli avtomatsko puško thompson, repetirno puško, ročno bombo M52 in strelivo.

Sledila je še intenzivnejša preiskava, v katero so se vključili tajni policijski delavci. Ti so pri preprodajalcih opravili osem navideznih odkupov orožja, tako da je v rokah policistov pristalo še več kot 40 kosov različnih vrst orožja in streliva. Izsledki teh aktivnosti so policiste pripeljali do 62-letnega Hrvata, ki je skrbel za transport orožja iz Hrvaške v Slovenijo, orožje pa je tovoril prek zelene meje in ga na drugi strani predajal slovenskim sodelavcem.

Pošiljke v Milano, Marseille in Barcelono

Glavni preboj preiskave je bila identifikacija 49-letnega prvega osumljenca (neuradno gre za Milorada D.), ki naj bi novačil kurirje za prevoz orožja in jih nato spremljal pri tihotapljenju. »S svojim vozilom je vozil pred kurirjem z namenom, da mu 'čisti' pot in ga obvešča o policijskih kontrolah, ki bi se lahko pojavile na poti,« je njegovo operativno delovanje opisal Majhenič. Glavni osumljenec, čigar najtesnejša sodelavca v Sloveniji naj bi bila njegova 59 in 60 let stara bližnja sorodnika, naj bi organiziral tudi tihotapljenje večjih količin orožja v Milano, Marseille in Barcelono. V drugi polovici letošnjega aprila so na podlagi informacij slovenskih policistov eno izmed takšnih pošiljk (12 kosov orožja) v Gorici prestregli italijanski policisti.

Dober je bil tudi izkupiček hišnih preiskav pred nekaj dnevi: 21 pištol, šest pušk, dva revolverja, 3292 nabojev, 45 detonatorjev so samo glavni poudarki policijskega zasega v Sloveniji. Hkrati so bili dejavni tudi na Hrvaškem (25 hišnih preiskav) in v Španiji (dve hišni preiskavi).

Čeprav je večina orožja potovala na zahod, je bilo nekaj prodaj izvedenih tudi v Sloveniji. Višja tožilka Mateja Jadrič Zajec, ki je usmerjala preiskavo, je danes poudarila, da je to orožje končalo v rokah policistov.