Petindvajset let in sedem mesecev zapora se je danes nekaj minut čez poldne glasila sodba, ki jo je senat mariborskega okrožnega sodišča izrekel 36-letnemu Bojanu Sepu. To je bila enotna kazen, ki jo je sodišče izreklo obtoženemu za umor in skrunitev trupla. Sodni senat, ki mu je predsedoval sodnik Danilo Obersnel, namreč ni dvomil o tem, da je za umor 45-letne Vlatke Petrik 28. septembra lani odgovoren prav Sep.

Tedaj naj bi svojo nekdanjo partnerico z leseno nogo postelje pretepel tako močno, da je zaradi hudih poškodb glave nato umrla. Sep je ob mrtvi ženski v stanovanju živel še štiri dni. Ker naj bi se v tem času nad truplom še izživljal, predvsem brcal vanj, mu je tožilstvo očitalo še skrunitev trupla. Motiv za zločin naj bi bilo dejstvo, da naj bi Petrikova, s katero je bil Sep v razmerju šest let, nato pa sta se razšla, a mu je menda dovolila, da se v njeno stanovanje začasno preseli z novim dekletom, začela mladi par metati iz stanovanja. Da bi lahko ostal v stanovanju, naj bi se lotil Petrikove – v tem je tožilstvo našlo koristoljubje, umor na grozovit način pa v dejstvu, da je potem, ko je Sep žensko pokončal z nogo postelje, dal na njen obraz še blazino, nanjo pa poveznil še sesalnik.

Napaka pri zapisniku

Sodnik Danilo Obersnel je dejal, da je sodišče v obeh točkah obtožnice spoznalo Sepa za krivega. Za umor, izvršen na grozovit način, pa tudi iz koristoljubja, mu je sodišče izreklo 25 let zapora, za skrunitev trupla sedem mesecev. A nato se je zapletlo. Obersnel je namreč nato izrekel enotno kazen za oba zločina v višini 25 let in sedem mesecev zapora, kar pa je v nasprotju z določili kazenskega zakonika. Ta namreč določa, da v primeru, ko se za dve kaznivi dejanji izreče zaporna kazen, nato pa še enotna kazen, slednja ne sme doseči seštevka posameznih kazni. Na naše povpraševanje na mariborskem okrožnem sodišču pa smo po sodbi dobili pojasnilo, da je takoj po razglasitvi sodbe senat zaradi napake pri zapisniku odredil popravek zapisnika o razglasitvi sodbe in enotno kazen znižal na 25 let in šest mesecev zapora.

Na predobravnavnem naroku je tožilstvo sicer ponudilo 23 let in štiri mesece zapora, če bi Sep obe dejanji, za kateri je bil obtožen, priznal. A Sep je izživljanje nad truplom zanikal, za umor Petrikove pa zatrjeval, da mu je žal, a da vse skupaj ni potekalo, kot je opisano v obtožnici. Kar velik del je preložil na Vaneso V., svojo novo partnerico, ki je bila prisotna tako pri umoru kot tudi v dneh po zločinu. Toda senat takemu zagovoru ni sledil. Zato je Sepa obsodil za obe očitani mu kaznivi dejanji. Ker na predobravnavem naroku Sep dejanja ni priznal in je bil potreben dokazni postopek, je tožilstvo ob sklenitvi sojenja terjalo za obe dejanji skupaj za obtoženega 26 let in pol zapora. Zdaj mu je sodišče prisodilo leto dni manj.

Šokiran nad razsodbo

A zadovoljno, ker je sodišče skoraj v celoti sledilo tako obtožnici kot predlogu o kaznovanju, se tožilstvo ne bo pritožilo. Povsem drugače je na strani obrambe. Odvetnik Igor Marinšek, ki Sepa brani po uradni dolžnosti, je dejal, da je pričakoval, da bo sodišče vsaj delno poslušalo izpoved obtoženega, da ni v celoti odgovoren za takratne dogodke, ampak da naj bi k vsemu prispevala tudi Patrikova z grožnjami Sepu. Pa tudi, da se Sep dogajanja v celoti zaradi duševnih motenj, ki so jih izvedenci prepoznali, ni mogel zavedeti, še posebej ne, ker je bil tedaj pod vplivom tako alkohola kot drugih opojnih substanc. Zato se bo na sodbo, ko bo napisana tudi njena obrazložitev, pritožil.

Bojan Sep je bil nad obsodbo šokiran, svoj obraz je skril v dlani, prav tako je v solze potem, ko je slišala sodbo, planila njegova mati, ki je bila ob izreku sodbe v dvorani precej nejevoljna nad novinarji, ki smo spremljali sojenje, češ da iz vsega delamo cirkus. Po odločitvi sodišča do pravnomočnosti sodbe za zdaj še ne pravnomočno obsojeni Bojan Sep ostaja v priporu.