Od vseh rezultatov torkovega vrha ameriškega in severnokorejskega voditelja je danes najbolj odmevala napoved Donalda Trumpa o ustavitvi tradicionalnih vojaških vaj z Južno Korejo, na katerih so se urili za mogoči spopad s severom. V Seulu so bili očitno negativno presenečeni, enako v Tokiu, medtem ko so v Pjongjangu sodeč po poročilih državne tiskovne agencije navdušeni. Te vaje so vselej motile Severno Korejo, tako zelo, da je prejšnji mesec zaradi njih celo grozila z odpovedjo vrha v Singapurju. Potem pa je Trump na srečanju s Kim Jong Unom kar sam vaje označil za »provokacijo«, napovedal njihovo ustavitev in možnost, da ZDA iz Južne Koreje umaknejo 32.000 vojakov. To slednje ni novost – Trump je kritik ameriške vojaške navzočnosti po svetu in predvsem s tem povezanih stroškov. Vendar je bila prisotnost v Južni Koreji doslej ena Pentagonovih prioritet glede prisotnosti po svetu.

Mislil, da se je Trumpu zareklo

Zadnje skupne vojaške vaje ZDA in Severne Koreje so se končale pretekli mesec, naslednje so napovedane za avgust. Urad južnokorejskega predsednika Moon Jae Ina se danes ni hotel opredeljevati do novice, ki jo je južnokorejska javnost sprejela kritično. Zapisali so, da morajo najprej »ugotoviti natančen pomen« Trumpovih namer. Neuradno so južnokorejski diplomati bolj odkriti, eden je za agencijo Reuters dejal, da je najprej mislil, da se je Trumpu zareklo. »Šokiran sem bil, ko je rekel, da so vaje izzivalne. Doslej je bilo zelo malo verjetno, da bi ameriški predsednik uporabil to besedo.«

V posebno kočljivem položaju je Moon, ki najbolj zagovarja dialog s Kimom in je ključno prispeval k preboju do srečanja voditeljev ZDA in Severne Koreje. Obenem pa ves čas zagovarja ameriško vojaško prisotnost v svoji državi.

Moon se je v torek po telefonu že pogovarjal s Trumpom, v Seulu je bil danes ameriški zunanji minister Mike Pompeo. Javno ni govoril o ustavitvi vojaških vaj, poudaril je predvsem pričakovanje o »večji razorožitvi« Severne Koreje do konca leta 2020, ko se bo končeval Trumpov mandat. Pompeo je rekel, da v sklepni dokument niso zapisali vsega, kar sta se dogovorila Kim in Trump. »Vsega ni bilo mogoče strniti v pisno obliko, zato nas čaka še nekaj dela,« je dejal Pompeo, ki se je iz nekdanjega šefa Cie naglo prelevil v prvega ameriškega diplomata s trenutno najbolj izpostavljeno vlogo v Trumpovi administraciji. Dodal je, da še ne ve, kdaj in v kakšni obliki se bodo začeli tehnični pogovori s Severno Korejo, da pa pričakuje, da bo to »precej kmalu«.

Nad Trumpovo napovedjo niso navdušeni niti na Japonskem, ki se je zaradi dejavnosti Pjongjanga vedno čutila ogrožena. »Skupne ameriško-južnokorejske vaje in ameriška navzočnost v Južni Koreji so bile za nas vedno ključne za varnost vzhodne Azije,« je dejal japonski obrambni minister Icunori Onodera.

»Z veseljem« se bosta obiskala

Trump je medtem v Washingtonu ocenjeval, da zaradi njegovega srečanja s Kimom Severna Koreja ni več jedrska grožnja svetu. »Vsi se lahko počutijo mnogo varnejše kot na dan, ko sem prevzel predsedovanje,« je ocenil. V Pjongjangu pa so državni mediji poudarjali, kaj je Kim iztržil na vrhu v Singapurju, ki je bil po navedbah državne tiskovne agencije KCNA velikanski uspeh. Poleg napovedi ustavitve vojaških vaj z Južno Korejo so izpostavljali, da sklepna izjava omenja ameriška varnostna zagotovila in umik sankcij. KCNA je dodala, da sta si Kim in Trump izmenjala vabili na obisk in da sta ju oba »z veseljem sprejela«.