V strogo varovan letoviški kompleks Capella na singapurskem otoku Sentosa sta ameriški predsednik Donald Trump in severnokorejski voditelj Kim Jong Un vstopila v dramskem slogu, vsak s svoje strani priložnostnega, malce privzdignjenega »odra« na prehodu med hotelskima zgradbama, okrašenega z zastavama obeh držav. Dvajsetsekundnemu stisku rok, ki so mu vedenjski analitiki pozneje pripisali Trumpovo dominantnost, je sledil obojestranski resen pogled proti fotoreporterjem, nato pa Trumpov trepljaj kot povabilo k zasebnemu pogovoru. Ta je bil resnično zaseben, saj sta bila prisotna zgolj prevajalca, v naslednjih 38 minutah pa je dajal poročevalcem le mnogo možnosti za ugibanja, kaj se v zaodrju nedvomno zgodovinskega trenutka dogaja. Odgovora niso dočakali niti na tiskovni konferenci ameriškega predsednika, saj jih je prikrajšal za podrobnosti in predvsem užival v sebi pripisanem uspehu misije, ki jo je označil z izjavo, da lahko »vsak sproža vojno, le najpogumnejši pa ustvarjajo mir«.

Pogovoru za zaprtimi vrati je sledilo delovno kosilo, nanj pa sta se Donald Trump in Kim Jong Un odpravila vidno bolj sproščena kot ob samem prihodu na otok Sentosa. Medsebojni izmenjavi pohval je sledila pogostitev z izbranimi ameriškimi in (severno)korejskimi jedmi, za mizo pa so z ameriške strani posedli še državni sekretar Mike Pompeo, šef Trumpovega kabineta John Kelly in svetovalec za nacionalni varnost John Bolton, medtem ko so Kima spremljali podpredsednik centralnega komiteja severnokorejske delavske partije, zadolžen za zunanjo politiko in obrambno strategijo države Kim Yong Chol, prav tako podpredsednik centralnega komiteja Ri Su Yong ter še Ri Yong Ho in No Kwang Chol z vrha zunanjega in obrambnega ministrstva.

Kim na večernem obhodu

Severnokorejski voditelj je po končanih pogovorih prizorišče zapustil brez izjav, se je pa dlje od napovedi zadržal v svojem luksuznem hotelu v Singapurju. Očitno mu je godilo praktično prvo bivanje na tujem od prevzema oblasti konec leta 2011. Od takrat je bil le dvakrat bežno in tako rekoč tajno v zavezniški Kitajski. To se je pokazalo že na predvečer srečanja, ko si je privoščil ogled mestih znamenitosti, s katerega se je vrnil malo pred polnočjo. Poročevalce je nekoliko presenetil odziv Singapurčanov na Kimov pohod, saj so ga naključni mimoidoči prijazno pozdravljali, sam pa se je prepustil snemanju selfijev s spremljevalci iz singapurske vlade. Pozneje je bil zaradi tega »druženja z diktatorjem« kritik deležen singapurski zunanji minister Vivian Balakrishnan.

Konec dragih vojaških vaj?

Donald Trump je vtise s srečanja strnil na srečanju z novinarji. Predsednikovo samozadovoljstvo z vrhom je očitno vplivalo tudi na njegov siceršnji bojeviti odnos s sedmo silo, kajti tiskovna konferenca se je raztegnila v dobro uro, med katero je sam spodbujal k vprašanjem, da je lahko še v večji meri risal zgodovinskost svojega ravnanja in razlagal poglede na globalne politične odnose. Med drugim je dejal, da je šlo za izjemen dan, Kima pa označil za nadarjenega moža, ki ljubi svojo državo. Pogovore je ocenil za iskrene in produktivne, skupno izjavo pa kot dokument, ki prinaša upanje in mir. Z njim naj bi se severnokorejski voditelj obvezal za popolno denuklearizacijo, ustno pa naj bi zagotovil, da bo uničil glavni raketni testni poligon.

Trump pa je ne le novinarje, ampak očitno tudi Pentagon in Seul presenetil z izjavo, da bodo ZDA prenehale izvajati združene vojaške vaje z Južno Korejo, za katere je v nadaljevanju dejal, da bo to pomenilo »ogromen prihranek«, hkrati pa jih je označil za »izzivalne«.

Glede jedrskega arzenala Severne Koreje Trump tokrat ni omenjal velikosti sprožilnih gumbov. Glede na obveščevalne vire pa je program ocenil za »precejšnjega«, a izrazil prepričanje, da bo proces severnokorejske jedrske razorožitve potekal hitro. Na novinarsko vprašanje, kakšni bodo njegovi ukrepi, če Kim ne bo ustrezno sodeloval, je Trump dejal, da o tem ne razmišlja, saj po srečanju z njim verjame, da s svojimi zavezami severnokorejski voditelj misli resno, in da je nekatere korake v pravi smeri že storil, med drugim z izpustitvijo treh zaprtih Američanov in razstrelitvijo kompleksa za jedrske poskuse.

Sankcije ostajajo

Kar zadeva sankcije, te po Trumpovih besedah ostajajo v veljavi, »bodo pa odpravljene, ko bomo prepričani, da jedrske bombe niso več dejavnik«.

Že v okviru skupne izjave sta se Trump in Kim sporazumela o nadaljevanju dvostranskih pogovorov, pri čemer bo glavna vloga z ameriške strani pripadla zunanjemu ministru Pompeu. Ameriški predsednik je še dejal, da bi z veseljem ob primernem času obiskal Pjongjang, v Beli hiši pa tudi gostil severnokorejskega voditelja.