Italijanska desničarskopopulistična vlada je takoj po prevzemu oblasti zaostrila protimigrantsko politiko do te mere, da je kršila mednarodno pravo, ogrožala življenja migrantov in načela dobrososedske odnose z Malto. Da bi izpričal hitro uresničevanje svoje protimigrantske politike, je notranji minister Matteo Salvini v nedeljo izkoristil ladjo Aquarius, ki je pod okriljem nevladnih organizacij SOS Mediteraneo in Zdravniki brez meja prevažala 629 rešenih migrantov. V času, ko je zaradi dobrega vremena pričakovati povečan pritok migrantov, je poslal nehumano sporočilo: rešenih ljudi, ki so na poti proti Evropi premagali pol afriške celine in še Sredozemsko morje, Italija ne bo sprejela.

Spor med Malto in Italijo

Migrante, ki so obtičali na ladji Aquarius, so v vodah med Libijo in Apeninskim polotokom v minulih dneh rešile nevladne organizacije in italijanska mornarica. Ta je okoli 400 migrantov predala ladji Aquarius, da jih prepelje na varno. Toda pot do kopnega je ustavila italijanska politika. Salvini je kar po facebooku napovedal, da bodo italijanska pristanišča poslej zaprta za rešene migrante: »Malta ne sprejme nikogar. Francija zavrača ljudi na svojih mejah. Španija svoje meje brani z orožjem. Od danes Italija pravi 'ne' trgovanju z ljudmi in poslu nezakonitega priseljevanja.« Ladjo Aquarius so obvestili, da z njenimi 629 migranti, med katerimi je bilo 129 mladoletnikov, sedem nosečnic in 15 ranjenih, ne sme v italijanska pristanišča.

Čeprav so župani številnih mest na Siciliji in v celinskem delu južne Italije zagotavljali, da bi z veseljem sprejeli migrante, jih je italijanski nadzorni center napotil na pol razdalje med Malto in Sicilijo. Uradna Valetta migrantov ni hotela sprejeti, češ da so zunaj območja pristojnosti države. Medtem ko sta Italija in Malta drug drugi pripisovali dolžnost oskrbe rešenih migrantov in so strokovnjaki razlagali, da Italija z zapiranjem pristanišč krši mednarodnopravno obveznost pomoči ljudem v stiski na morju, so v visokem komisariatu za begunce (UNHCR) želeli, da se rešene oskrbi na kopnem, potem pa naj državi najdeta rešitev za spor.

Conte: Italija napadena z juga

Ta je dobil širše politične razsežnosti tudi z obiskom generalnega sekretarja Nata Jensa Stoltenberga v Rimu. Čeprav je bilo precej govora o nadaljnjem italijanskem sodelovanju v Natovih misijah, je bil premier Giuseppe Conte nedvoumen. Stoltenbergu je dejal, da Italija pričakuje večjo pomoč Nata v spopadu z nezakonitimi migracijami. Čeprav ni napovedal, da bo Italija umaknila svoje vojake iz Natovih misij – to naj bi vlada načrtovala, da bi prihranila vsaj nekaj denarja za financiranje svojih socialnih projektov – je vendarle dal jasno vedeti, da Italija ni na udaru z vzhoda, temveč z juga. Vse bolj zaostren diplomatski spor na plečih migrantov je medtem vsaj začasno rešila Španija. Nova vlada socialista Pedra Sancheza je namreč sporočila, da lahko Aquarius rešene migrante pripelje v Valencio. Salvini je bil nad svojim dosežkom, da ladja z migranti, rešenimi iz vode, prvič ne bo pristala v Italiji, zelo zadovoljen. »To je znak, da se bo nekaj spremenilo,« je menil.