Več ameriških diplomatov je zaradi skrivnostne bolezni, katere glavni simptom je šumenje v ušesih, zapustilo velemesto Guangdžov (znano tudi kot Kanton) na jugu Kitajske. Obstaja bojazen, da so bili tarča zvočnega orožja. Tako ni izključena nova diplomatska kriza v odnosih med Pekingom in Washingtonom, čeprav bi lahko bolezenske simptome povzročila tudi kakšna druga država, sploh ker se je podobno že dogajalo ameriškim diplomatom na Kubi.

Kot pravijo na ameriškem zunanjem ministrstvu, se je več diplomatov in njihovih družinskih članov vrnilo iz Kitajske na zdravljenje v ZDA. Obenem je ameriška vlada poslala skupino zdravnikov v 20-milijonski Guangdžov. Več od skupno sedemdesetih ameriških diplomatov se tam že od konca lanskega leta pritožuje zaradi nenavadnih simptomov, kot so šumenje v ušesih, ki ga ni mogoče povezati z zvoki zunanjega izvora, glavobol, nespečnost in vrtoglavica. Kot je dejal eden izmed njih, je šumenje podobno zvoku, ki ga povzroča kotaljenje frnikul po kovinskem predoru. Sledila sta glavobol in nespečnost. Pri enem od diplomatov pa so odkrili tudi poškodbe možganov.

Posebna preiskava ministrstva

Tiskovna predstavnica zunanjega ministrstva Heather Nauert je povedala, da se bodo medicinski pregledi in raziskave med ameriškimi diplomati v Guangdžovu nadaljevali: »Po pregledih smo številne poslali domov v ZDA na opazovanje, da bi lahko razumeli njihove simptome.« Zunanji minister Mike Pompeo pa je napovedal posebno preiskavo skrivnostne bolezni med osebjem ameriških diplomatskih predstavništev na Kitajskem.

Predlani in lani so ameriški diplomati in člani njihovih družin na podoben nepojasnjen način zboleli tudi na Kubi. Po uradnih podatkih so simptome odkrili pri več kot dvajsetih sodelavcih ameriških diplomatskih predstavništev na Kubi in njihovih družinskih članih. Nekateri med njimi so za vedno oglušeli, drugi imajo možganske poškodbe. Kubanska vlada je trdila, da ne ve, za kaj gre, v državo pa so spustili preiskovalce FBI. Tudi njim naj ne bi uspelo ničesar odkriti. Američani so potem skrčili osebje na veleposlaništvu v Havani in izgnali petnajst kubanskih diplomatov iz ZDA.

Še eno v vrsti nesoglasij

V Pekingu kitajske oblasti trdijo, da so raziskali primere in da ni razloga za preplah. Še maja jih je kitajski zunanji minister označil kot »posamezne primere« in izrazil upanje, da se zadeva ne bo politizirala. Toda ameriški diplomati se sprašujejo, kako je mogoče, da je skrivnostna bolezen na Kitajskem prizadela samo njih in njihove družine.

ZDA in Kitajska so sicer zapletene v številne spore, kot je spor zaradi Tajvana in kitajske militarizacije Južnokitajskega morja, v zadnjem času pa se je zaradi novih ameriških carin vnel zlasti trgovinski spor. Kitajsko-ameriška trgovinska pogajanja se sicer nadaljujejo, a v Pekingu ne pričakujejo, da bodo uspešna, kajti ZDA hočejo na vsak način občutno zmanjšati svoj zunanjetrgovinski primanjkljaj s Kitajsko. Vendarle pa se zdi, da se Donald Trump trudi za dobre odnose s kitajskim predsednikom Xi Jinpingom.