Nekaj groženj iz Bruslja, rdeče številke z evropskih borz in velika želja po vladanju so pripomogli k temu, da je Italija danes dobila vlado in da je najdaljšega, skoraj trimesečnega brezvladja po številnih zasukih in preobratih vendarle konec. Velik »krivec«, da sta se Liga in Gibanje petih zvezd na koncu dogovorila o programu in sestavi vlade, je vsekakor italijanski predsednik Sergio Mattarella. Najprej je odločno zavrnil, da bi za ministra za gospodarstvo potrdil Paola Savono, ki odkrito grozi, da bo državo popeljal iz evrskega območja, in namigoval, da si bo država omislila »vzporedno valuto«, potem pa je na presenečenje vseh imenoval začasnega premierja (Carlo Cottarelli), ki bi tehnično vlado vodil do novih volitev.

Vlada v rokah »začetnika«

V koaliciji, ki je po oceni poznavalcev ena najbolj čudnih mešanic v italijanski politiki doslej, so videli, da »trmasti« predsednik Mattarella misli resno in da jim prevzem oblasti visi na nitki. Zato so čez noč našli rešitve za razhajanja in kadrovske praznine in je nova vlada pod vodstvom popolnega novinca v italijanski politiki Giuseppeja Conteja danes končno zaprisegla. Conte (53 let), odvetnik in profesor na pravni fakulteti ter strokovnjak za »upravljanje podjetij v težavah«, z Gibanjem petih zvezd sodeluje skoraj štiri leta in ga opisuje kot »čudovito, neverjetno, politični laboratorij«. Med študenti je zelo priljubljen. Conte, ki je brez političnih izkušenj, bo vodil vlado z 18 ministri, med katerimi je samo pet žensk.

Čestitke in tihe želje

V koalicijskem programu sta stranki napovedali pregled EU-pogodb. Na področju zunanje politike si bo nova vlada v Bruslju prizadevala za odpravo sankcij proti Rusiji. Italijanska oborožitvena industrija pa bo dobila podporo. Na področju priseljevanja in varnosti se bo Rim zavzemal za spremembo dublinske uredbe.

V Italiji naj bi poslej poenostavili postopke za izgon in zaostrili boj proti tihotapcem ljudi. Radikalna islamska združenja in molilnice naj bi zaprli. Načrtovan je tudi register imamov. Na policiji naj bi odprli nova delovna mesta, ker v koaliciji menijo, da trenutno število policistov ni kos begunski krizi.

Conte je takoj po zaprisegi dobil vrsto čestitk iz Bruslja in evropskih prestolnic. V večini je bilo ob dobrih željah po uspešnem vladanju in izvedbi reform v podtonu čutiti, da upajo, da politika nove vlade ne bo tako »sovražna« do EU, kot je bilo čutiti v predvolilnem času in času sestavljanja koalicije. »EU potrebuje Italijo, da skupaj premagajo skupne izzive, za to pa v EU potrebujemo enotnost in solidarnost kot še nikoli doslej,« je v čestitki zapisal predsednik evropskega sveta Donald Tusk.

»Evropska komisija bo Italiji na njeni poti reform stala ob strani, hkrati ostaja pozorna na njena pričakovanja in predloge za prihodnost Evropske unije,« je na twitterju zapisala tiskovna predstavnica predsednika evropske komisije Jean-Clauda Junckerja. Med prvimi je Conteju čestital ruski predsednik Vladimir Putin, kar ne preseneča, saj ima Liga izjemno tople odnose z Moskvo.