Ko se je minuli teden jasno pokazalo, da se vladajoča Ljudska stranka (PP) premierja Mariana Rajoya globoko pogreza v škandale, se je vrh največje opozicijske socialistične stranke (PSOE) odločil vložiti zahtevo za glasovanje o nezaupnici vladi. Po številnih korupcijskih aferah, ki se jih otepa PP, je kapljo čez rob prispeval izrek sodbe nacionalnega sodišča za posebne zadeve (Audiencia Nacional) v zvezi z zloglasno afero Gürtel. Sodišče je 29 od 37 obtoženih, med katerimi so visoki politični funkcionarji in predstavniki ljudske stranke, obsodilo na skupno 351 let zapora zaradi podkupovanja, pranja denarja, črnih skladov in drugih kršitev, s katerimi se je ta stranka financirala. Sodišče je za krivo spoznalo tudi stranko, in sicer za prejemanje nezakonitih sredstev, ter ji naložilo denarno kazen v znesku 245.000 evrov. Minuli teden je potem odjeknila še novica o aretaciji visokega politika v stranki PP Eduarda Zaplane, osumljenega korupcije in pranja denarja. Zaplana je bil nekoč predsednik avtonomne pokrajine Valencia in minister za delo in socialne zadeve v vladi Joseja Marie Aznarja (1996–2004).

Kandidat za premierja je prvak socialistov

Socialisti v trenutnih okoliščinah računajo, da bodo v parlamentu zbrali dovolj podpore in odstavili Rajoyevo vlado. To je drugo glasovanje o nezaupnici vladi v tem mandatu – prvo zahtevo je vložila levičarska stranka Podemos junija lani, a ni uspela.

Španska posebnost »konstruktivne nezaupnice« je v tem, da mora stranka vlagateljica hkrati podati predlog za novega mandatarja. V tokratnem primeru bo to prvak socialistične stranke Pedro Sanchez. PSOE za uspeh potrebuje 176 glasov oziroma 50 odstotkov plus en glas v 350-članskem spodnjem domu parlamenta. Socialisti sami ne premorejo dovolj glasov, imajo jih le 84, a jih podpira stranka Podemos, ki šteje 67 poslancev, vodi pa jo Pablo Iglesias. Pri tem jo podpirata tudi Katalonska republikanska levica (ERC) in Katalonska evropska demokratska stranka (PDeCAT), ki ji pripadata odstavljeni in zdajšnji katalonski predsednik. Ti stranki lahko skupaj zagotovita 17 glasov, medtem ko se nacionalistična baskovska stranka s petimi poslanci še ni opredelila. Če seštejemo vse te glasove, pridemo do številke 173, torej tri premalo do absolutne večine. Te manjkajoče glasove bodo socialisti poskušali pridobiti v vrstah nepovezanih poslancev manjših strank.

Težka matematika zbiranja večine

Da bi do petka zbrali zadostno podporo, bodo morali socialisti ponuditi marsikaj. Zaradi specifičnih interesov nacionalističnih strank in glede na strinjanje stranke PSOE z ukrepi proti Kataloniji pa bo to težko. Lažje bi bilo, če bi pridobili na svojo stran 32 poslancev vzhajajoče desne stranke Ciudadanos, ki je izrazito prošpansko naravnana in je leta 2016 omogočila Rajoyu drugi mandat (vladna PP s 134 poslanci v spodnjem domu nima absolutne večine). Vodja stranke Ciudadanos Albert Rivera je danes napovedal, da bodo glasovali proti nezaupnici, obenem pa se zavzel za predčasne volitve, računajoč na prepričljivo zmago, kot mu jo kažejo javnomnenjske raziskave. Kot je dejal, je danes socialistom ponudil podporo nezaupnici pod pogojem, da za bodočega premierja predlagajo drugega kandidata. Omenil je nekdanjega zunanjega ministra in generalnega sekretarja Javierja Solano, a je Sanchez ponudbo zavrnil.

Zato pa je predstavnik PP Fernando Martinez Maillo danes nakazal možnost, da bo odstopil kar Rajoy sam, ki je o takšni možnosti rekel: »Ne moremo izločiti ničesar, kar ni predvideno.«