Evropska unija ni slaba stvar – če vprašate njene državljane. Kljub očitkom o pretirani birokraciji, neučinkovitosti in politični razklanosti, brexitu ter migracijskim glavobolom večina Evropejcev meni, da je članstvo njihove države v EU pozitivno in da prinaša koristi. Težave pa so očitno s prihodnostjo. Le tretjina jih namreč meni, da je smer, v katero gre Evropska unija, prava.

Takšni so rezultati evrobarometra, velike ankete, ki so jo pod pokroviteljstvom evropskega parlamenta aprila opravili pri 27.601 državljanu EU iz vseh 28 članic, čeprav so pri nekaterih vprašanjih odhajajoče Britance izpustili. Anketo so objavili ta teden, natanko leto dni pred evropskimi volitvami.

53 odstotkov Britancev meni, da je imela država od EU koristi

Evrobarometer kaže, da v povprečju tri petine vprašanih Evropejcev verjame, da je članstvo v EU za njihovo državo dobro, kar je največ v zadnjih desetih letih, 67 odstotkov vseh vprašanih pa meni, da je imela njihova država od članstva koristi. Zanimivo je, da so na to vprašanje odgovarjali tudi britanski državljani, ki se počasi poslavljajo od EU. Da je članstvo v EU za Veliko Britanijo koristno, je odgovorilo 47 odstotkov vprašanih, kar je odstotek manj, kot jih je junija 2016 na referendumu o brexitu glasovalo za obstanek v EU. Če anketo vzamemo za dovolj verodostojno, torej jemlje argument tistim, ki trdijo, da je večina Britancev zdaj za obstanek v EU. 53 odstotkov Britancev pa je menilo, da ima Britanija od članstva koristi (manj le Italijani).

Vendarle evronavdušenci z vsemi rezultati ne morejo biti zadovoljni. Najbolj bode v oči, da jih je le 32 odstotkov odgovorilo, da gre Unija v pravo smer, 42 odstotkov pa, da gre v napačno. Evropski anketarji poskušajo takšen rezultat razložiti z domačimi dejavniki v državah članicah, na prvem mestu z brezposelnostjo, ki je posebej pereča med mladimi, pa tudi z nižjim BDP in dohodkovnimi razkoraki. Ni torej presenetljivo, da bi moral biti boj proti brezposelnosti mladih po mnenju 48 odstotkov vprašanih glavna tema evropskih volitev prihodnje leto. Le terorizem je bil pogostejši odgovor z 49 odstotki.

Je več demokracije v EU ali doma?

Anketa je pokazala zelo mešano sliko pri oceni delovanja demokracije. V šestnajstih članicah so anketiranci dejali, da demokracija deluje bolje pri njih doma kot v Evropski uniji, v dvanajstih članicah pa, da demokracija bolje deluje v EU kot doma. Med slednjimi je tudi Slovenija, saj je bilo z demokracijo v državi zadovoljnih 39 odstotkov vprašanih, z demokracijo v Evropski uniji pa 43 odstotkov. Največja razlika v korist EU je med Litovci, največja v korist domače države pa pri Nizozemcih.

Anketarje so zanimale tudi evropske volitve. Rezultat kaže, da se jih bo udeležila polovica vprašanih. Še vedno pa se pričakovana volilna udeležba v nobeni članici ne more primerjati s pričakovano udeležbo na nacionalnih volitvah.