Eden izmed takšnih podatkov je zanesljivo tisti o starosti, pri kateri se otroci – čeprav je v tem primeru kvalifikator otroci malce dvomljiv – odselijo od staršev. Po zadnjih podatkih se evropska moška mladež v povprečju odseli pri 27,1 leta, ženska mladež pa pri 25,1 leta. Najdlje ostajajo v varnem zavetju družinskega doma na Malti, na Hrvaškem, na Slovaškem in v Italiji (odselijo se pri tridesetih ali še kasneje, slovenski mladci in mladenke pa le nekaj mesecev prej), medtem ko so na drugi strani mavrice Skandinavci, ki se praviloma odselijo pred dvaindvajsetim letom.

Težav z mladino, ki noče iz gnezda, nimamo le v Evropi, res pa je, da se Američani tega »problema« lotijo drugače. V mestu Syracuse v zvezni državi New York so se starši kar prek sodišča odločili zahtevati, da se njihov 30-letni sin izseli iz hiše, potem ko prošnje, pisma in celo uradni dopis, s katerim so zahtevali izselitev, niso zalegli. Takšen dopis je sin prejel 2. februarja: »Michael, z materjo sva se določila, da moraš hišo nemudoma zapustiti.

Imaš dva tedna za izselitev iz hiše. Ne bova ti dovolila, da se vrneš. Naredila bova vse, kar bo potrebno, da uveljaviva to odločitev.« Tako sta tudi naredila. Tudi vrhovnemu sodniku Donaldu Greenwoodu ni uspelo prepričati Michaela Rotonda, naj se izseli iz hiše svojih staršev, kamor se je po neuspeli karieri vrnil pred osmimi leti. Michael je trdil, da za izselitev potrebuje vsaj še pol leta, kar se je sodniku zdelo nezaslišano, zato je v torek izdal nalog za prisilno izselitev. Kar je Michael označil za »nezaslišano«. Ja, skrajne okoliščine zahtevajo skrajne ukrepe.