Socialisti, najmočnejša opozicijska stranka, so davi zaradi korupcijske afere v vladajoči ljudski stranki PP vložili nezaupnico proti Rajoyu. Za to so se odločili potem, ko je sodišče v četrtek stranko obsodilo na denarno kazen v višini 245.000 evrov, številni nekdanji člani stranke pa so bili obsojeni na zaporne kazni, tudi dolgoletne. Nekdanji tajnik stranke Luis Barcenas je bil obsojen na 33 let zapora in plačilo 44 milijonov evrov kazni. Osrednja figura afere Francisco Correa pa 51 let.

Rajoy je izpostavil, da so se socialisti (PSOE) odločili za nezaupnico v zelo slabem trenutku za Španijo, ki je v izredno kočljivem obdobju in pri tem opozoril na krizo v Kataloniji in tamkajšnje težnje po odcepitvi. Kot še trdi, je edini cilj socialistov, da njihov vodja Pedro Sanchez prevzame oblast.

Španski socialisti po obsodbi vladajoče stranke za korupcijo terjajo odstop Rajoya

Socialisti (PSOE) bi morali za uspeh nezaupnice oz. za podporo svojemu kandidatu za mandatarja zbrati absolutno večino 176 poslancev, kar je glede na globoko razdeljenost opozicije v Madridu težavna naloga, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Generalni sekretar socialistov Pedro Sanchez je davi sklical zasedanje zveznega izvršnega sveta stranke, na katerem so razpravljali o nezaupnici. PSOE je za strmoglavljenje Rajoya že dobila podporo levičarske stranke Podemos, a za dosego večine v parlamentu bi morala dobili tudi podporo liberalne stranke Ciudadanos, ki je očitno ne bo, ali manjših nacionalističnih strank, med katerimi so tudi katalonski separatisti, ki se odkrito zoperstavljajo vladi v Madridu. A slednje je Sanchez v zadnjih mesecih, tako kot Rajoy, napadal. V Ciudadanos so danes že sporočili, da bodo socialistom preprečili prihod na oblast prek nezaupnice premierju. To je sporočil generalni sekretar stranke Jose Manuel Villegas, ki je hkrati poudaril, da bodo od Rajoya terjali, da v prihodnjih tednih skliče nove volitve.

V primeru, ki je znan pod imenom afera Gürtel, je sodišče obsodilo 29 od skupno 37 obtoženih na skupaj 351 dni let zapora. Med njimi je tudi nekdanji tajnik PP Luis Barcenas, ki je bil zaradi pranja denarja in davčne utaje obsojen na 33 let zapora in vračilo 44 milijonov evrov.

Afera Gürtel velja za največjo korupcijsko afero v zgodovini Španije

Francisco Correa, ki je osrednja figura afere, po njem so jo tudi poimenovali - correa je nemška beseda za pas, Gürtel pa njen nemški prevod, je bil obsojen na 51 let in 11 mesecev zapora, nekdanji vodilni kandidat PP Pablo Crespo pa na 37 let. Stranko je sodišče obsodilo na denarno kazen 245.000 evrov, PP je napovedala, da se bo na to pritožila, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Afera Gürtel velja za največjo korupcijsko afero v zgodovini Španije, četrtkova sodba pa za udarec za stranko, ki je bila na čelu države med letoma 1996 in 2004 ter nato od leta 2011 naprej. Premier Rajoy je bil julija lani prvi predsednik španske vlade na položaju, ki je moral pričati. Sam zanika, da bi vedel karkoli o nezakonitem financiranju svoje stranke.