Po izvolitvi Joaquima Torre pred enajstimi dnevi za predsednika Katalonije se politični in sodni zapleti s centralno oblastjo v Madridu še stopnjujejo. Španski konservativni premier Mariano Rajoy je preprečil uradno imenovanje nove katalonske vlade – ker nasprotuje njeni sestavi, ne bo preklical uporabe interventnega 155. člena ustave. Tako je bil Torra prisiljen preložiti prisego nove vlade. Nemško sodišče pa je medtem zavrnilo zahtevo španskega tožilca po preventivnem priporu bivšega voditelja Katalonije Carlesa Puigdemonta.

Rajoy: Tega ne bomo prenašali

Odločen nadaljevati proces odcepitve je Torra prejšnjo soboto, tri dni po prisegi za predsednika Katalonije, v kateri se ni skliceval niti na špansko ustavo niti na kralja, predstavil sestavo nove vlade. Ta bi morala priseči minulo sredo. V 13-člansko ekipo ministrov je vključil tudi štiri politike odstavljene Puigdemontove vlade. Dva izmed njih, Josep Rull in Jordi Turull, sta v preventivnem priporu, druga dva, Lluis Puig in Toni Comin, pa v izgnanstvu v Belgiji; vsi štirje so obtoženi upora in zlorabe položaja. Predlagana sestava kabineta sicer ohranja enako strukturo in politično usmeritev kot Puigdemontova odstavljena nacionalistična vlada: šest članov je iz Puigdemontove stranke Skupaj za Katalonijo, sedem pa iz vrst Katalonske republikanske levice (ERC).

Odziv centralnih oblasti v Madridu na novo katalonsko vlado je bil pričakovan. Premier Rajoy je v ponedeljek predlog sestave novega katalonskega vladnega kabineta označil za »čisto provokacijo«, ki je ne bodo »prenašali«, Torro pa pozval, naj ravna v skladu z zakonom. Napovedal je, da ne bo preklical uporabe interventnega 155. člena ustave, če bo Torra vztrajal pri »spopadu z državo«. Razvpiti 155. člen je lani po razglasitvi neodvisnosti Katalonije Rajoyu omogočil odstavitev Puigdemontove vlade in prevzem nadzora nad katalonskimi vladnimi strukturami. Veljati naj bi prenehal takoj, ko bo uradno imenovana nova vlada, vendar mora biti njena razglasitev pred tem objavljena v katalonskem uradnem listu, ki pa je zdaj pod nazorom španske centralne vlade.

Še en poraz španskih oblasti v Nemčiji

Madrid ni pripravljen pod nobenim pogojem sprejeti katalonske vlade, v kateri bi sodelovali obtoženi politiki, čeprav ti veljajo za nedolžne, dokler se jim ne dokaže krivda. Rajoyevo odločitev podpirata poleg vladne Ljudske stranke še Španska socialistična stranka in španska desna nacionalistična stranka Ciudadanos. Ta celo zahteva, naj špansko ustavno sodišče razveljavi izvolitev Torre za predsednika katalonske vlade. Poleg tega je višji preiskovalni sodnik Pablo Llarena pred dnevi zavrnil Torrovo prošnjo za izpust članov nove vladne ekipe iz zapora. V tej konfrontaciji si katalonski predsednik prizadeva najti drugo pot, da bi zaobšli Rajoyjevo blokado, kar pa bi lahko pomenilo nadaljnje zaostrovanje konflikta.

Španski sodnik Llarena je sicer pravkar doživel velik neuspeh, ko je v torek višje sodišče nemške zvezne dežele Schleswig Holstein zavrnilo zahtevo po preventivnem priporu Carlesa Puigdemonta. Prav tako je zavrglo pritožbo na razsodbo, izrečeno 5. aprila, v kateri je bila španska zahteva za izročitev odstavljenega katalonskega predsednika zaradi upora označena kot »nesprejemljiva«.