Izraelu, državi z eno najboljših oborožitev na svetu, so nedavni protesti Palestincev ob obletnici ustanovitve judovske države in ob odpiranju ameriškega veleposlaništva v Jeruzalemu prišli prav ne le za ponovno pretirano uporabo sile nad protestniki, ki so premogli predvsem kamenje in zažgane pnevmatike, ampak tudi za prikaz zmogljivosti najsodobnejšega vojaškega letala, ameriškega lovca F-35. Po nekaterih informacijah naj bi ga uporabili v napadu na iranske sile, nameščene v Siriji, nedvomno pa je F-35 sejal smrt na obrobju Gaze, kjer naj bi raketiral položaje Hamasa. Vojaški analitiki so to ocenili kot napad »s topnjačo nad fračo«.

To je bila sploh prva znana uporaba tega letala v bojni operaciji. Izraelski generali so navdušeni nad »zmogljivostmi« ne le »najboljšega« nevidnega letala, ampak tudi najdražjega, saj stane 100 milijonov dolarjev, kar se je celo Trumpu, sodeč po njegovem tvitu, zdelo »malo pretirano«, verjetno tudi pod vtisom nekaterih analiz, ki tako dragemu letalu ne dajejo tako bleščečih ocen glede njegovih manevrirnih sposobnosti, preglednosti in zmogljivosti elektronike. Pravijo, da je F-16 še vedno številka ena.

Izraelci, ki so doslej dobili devet od petdesetih naročenih leta F-35, seveda morajo hvaliti ta nakup. Izraelski general Amikam Norkin je hotel biti slikovit in duhovit in je na nedavnem letalskem mitingu zbranim častnikom dejal: »Veste, da je pred dnevi Izrael na tekmovanju za pesem Evrovizije zmagal s pesmijo Igrača. Naj vam povem, da naš F-35 ali Adir (hebrejsko ime za Mogočni) ni igrača!«

Izraelski nakup svojih letal sofinancirajo ZDA same

Radarjem slabo opazno lovsko letalo izdeluje ameriško podjetje Lockheed Martin. Projekt velja za najdražji oboroževalni program v zgodovini. Program naj bi potekal do leta 2070 in do takrat stal 1500 milijard dolarjev. Po navedbah Lockheed Martina je letalo uporabno za misije, na katerih so v preteklosti potrebovali različna, specializirana letala.

Poleg visokih stroškov, ki naraščajo iz leta v leto, je bilo letalo tarča kritik zaradi bojne (ne)učinkovitosti. Po mnenju poznavalcev je osredotočenje proizvajalcev na nevidnost za radarje terjalo davek pri učinkovitosti v zraku. Resno konkurenco predstavlja ruski mig-35, ki je lani uspešno opravil zahtevne teste. Zmogljivosti so podobne ali celo nekoliko boljše, je pa šestkrat cenejši.

Izrael je sicer največji kupec F-35 (naročili naj bi kar 75 teh letal), kar mu seveda ni niti tako velik problem, saj ZDA s skoraj štirimi milijardami na leto podpirajo izraelski vojaški proračun.

EU naj gre k tisoč hudičem

Kljub strahotni vojaški premoči na Bližnjem vzhodu pa izraelska politika v diplomaciji ni tako samozavestna in na kritike Netanjahujeve politike do Palestincev največkrat reagira bodisi sila nervozno bodisi agresivno in na opozorila odgovarja z grožnjami. To je bilo zelo očitno nedavno, ko so številne države obsodile odločitev predsednika Trumpa, da preseli ameriško veleposlaništvo iz Tel Aviva v Jeruzalem. Izraelski politiki so te države označili kot »grožnjo obstoju Izraela« in napovedali, predvsem manjšim, sankcije.

Živci so popustili izraelskemu ministru za energetiko Yuvalu Steinitzu, ki je EU poslal »k tisoč, tisoč hudičem« zaradi obsodbe nasilja nad palestinskimi protestniki in dejal, da politika EU ni politika njenih članic ter da EU kot institucija obstaja zgolj zaradi same sebe.

Bes in pritiske izraelskih oblastnikov je občutila tudi Slovenija. Najprej nedavno, ko so v parlamentarnih klopeh razmišljali o možnosti priznanja Palestine. Jeruzalem je nemudoma poslal v Slovenijo veleposlanika z Dunaja, da Ljubljani sporoči, kakšne negativne posledice za Slovenijo bi imelo takšno priznanje. Predvčerajšnjim pa so z izraelskega zunanjega ministrstva poklicali na pogovor našo veleposlanico, ker se je Slovenija pridružila tistim, ki zahtevajo neodvisno preiskavo nasilja izraelskih oboroženih sil nad palestinskimi protestniki.