Ameriški predsednik Donald Trump je danes podvomil o izvedljivosti srečanja s severnokorejskim diktatorjem Kim Jong Unom 12. junija v Singapurju. To je dejal pred srečanjem z južnokorejskim predsednikom Moon Jae Inom v Washingtonu ter dodal, da bo morda za srečanje potrebnih več priprav.

»Obstaja precej velika možnost, da se ne bo izšlo. To ne pomeni, da srečanja na koncu ne bo, a morda ga ne bo 12. junija,« je dejal ameriški predsednik. Njegove besede so v nasprotju z oceno Moonovega svetovalca za nacionalno varnost, ki je eden glavnih udeležencev v diplomatskem preboju s Severno Korejo, Chung Eui Yongom. Ta je med letom v ZDA novinarjem dejal, da obstaja »99,9-odstotna verjetnost, da bo srečanje med ZDA in Severno Korejo potekalo po urniku«.

Razlogov za zaplet je več. Predstavniki Bele hiše so ameriškim medijem povedali, da bodo zahtevali pojasnila Moona o tem, ali je Washingtonu morda narobe prenesel sporočila Pjongjanga. Moon si namreč zelo želi otoplitve s Severno Korejo, kar je bila ena njegovih glavnih predvolilnih obljub, predstavniki njegovega kabineta pa so bili tisti, ki so v ZDA prenesli Kimovo željo za srečanje s Trumpom, ki jo je slednji takrat tudi sprejel. Od takrat se ves čas govori o denuklearizaciji Severne Koreje, a videti je, da imajo v različnih prestolnicah na ta proces različne poglede.

Na možno odpoved vrha je sicer prvi namignil že Kim, in sicer prejšnji teden zaradi ameriško-južnokorejskih vojaških vaj. Trump je danes za to zaostritev obtožil Peking, saj se je zgodila tik po Kimovem srečanju s kitajskim predsednikom Xi Jinpingom. »Mislim, da so se stvari po tistem srečanju spremenile in ne morem reči, da me to veseli,« je dejal Trump.