Vodji Gibanja petih zvezd in Lige, 31-letni Luigi Di Maio in 45-letni Matteo Salvini sta predsedniku države Sergiu Mattarelli danes predstavila vladni program in novega premierja. Predsednik vlade naj bi postal neznani in politično neizkušeni profesor prava in odvetnik Giuseppe Conte. Če bo Mattarella jutri potrdil novo vlado, bo to storil s težkim srcem, saj se zaveda, kako problematična je zaradi neizkušenih politikov in skrajnih desničarjev, ki jih vse kar razganja od megalomanskih idej.

Salvini notranji minister, Di Maio za delo in socialo?

Že prejšnji teden sta Di Maio in Salvini v pogajanjih o novi vladi drug drugemu odrekla položaj premierja in tako sta prišla do predloga, naj to postane Conte. Toda zdi se, da bo imel v novi vladi glavno besedo v resnici Salvini, ki je v anketah drugi najbolj priljubljen politik, takoj za Matterello. Med drugim bo s položaja notranjega ministra lahko uresničeval program skrajno desničarske Lige glede izgona pol milijona migrantov in represije proti muslimanom, Romom in mladoletnim prestopnikom.

Di Maio bi lahko bil novi minister za delo in socialne zadeve ali pa minister za gospodarski razvoj. Torej bo bodisi uresničeval obsežen socialni program Gibanja petih zvezd bodisi poskušal z novimi investicijami spodbuditi gospodarsko rast, kar je tudi v programu stranke. Salvini pa bi rad svojega človeka na položaju finančnega ministra, da bi znižal davke.

Svarila, da lahko nova vlada ogrozi območje evra

Če je 60 odstotkov Italijanov za zdaj naklonjenih novi vladi, pa so v drugih evropskih državah osupli, ker bo z nižjimi davki in večjimi izdatki, zlasti za socialno državo, povečala že tako veliko zadolženost Italije. »Igrate se z ognjem, saj je Italija že močno zadolžena,« je izjavil Manfred Weber, voditelj Evropske ljudske stranke in politik nemške CSU. »Iracionalni ali populistični ukrepi bi lahko povzročili novo krizo evrskega območja.«

Vendar je Salvini, ko je danes končal pogovor z Mattarello, izjavil, da bo nova vlada »zasledovala cilj, da zmanjša javni dolg«. V koalicijski pogodbi Gibanja in Lige piše, da sta zavezana dolgoročni politiki zmanjševanja javnega dolga: »S svojimi ukrepi hoče vlada zmanjšati javni dolg, vendar ne s povečanjem davkov in zategovanjem pasu – politiko, ki ni dosegla svojega namena –, temveč preko povečanja BDP s spodbujanjem povpraševanja.«

V nedeljo je tudi francoski finančni in gospodarski minister Bruno Le Maire posvaril pred prevelikim zadolževanjem nove italijanske vlade: »Italijani morajo razumeti, da je prihodnost Italije v Evropi in nikjer drugje, toda tu je treba upoštevati določena pravila. (…) Če nova vlada ne bo poskušala zmanjšati dolga in proračunskega primanjkljaja in ne bo sanirala bank, je ogrožena finančna stabilnost celotnega evrskega območja.« Salvini je njegovo izjavo na twitterju označil za nesprejemljivo in pristavil: »Nisem prosil za glasove in zaupanje zato, da bi nadaljeval po poti revščine, prekarnosti in priseljevanja!« Dodal je še: »Raje govorimo o Ventimigli in migrantih, ki jih (Francozi) ustavljajo na meji!« Francoski mediji že nekaj časa svarijo, da bi z novo vlado v Rimu migranti lahko postali resen razlog za spor med Francijo in Italijo.