Ob sprožitvi prve obrambne vesoljske strategije države je Williamson naznanil, da bodo poveljevanje in nadzor vojaškim vesoljskim operacijam prevzele kraljeve letalske sile (RAF). Po predvideni okrepitvi števila pristojnega osebja bo v tem sektorju do leta 2023 delalo več kot 600 ljudi.

»Moramo zagotoviti svojo pripravljenost na odvračanje in kljubovanje vse večjim grožnjam našemu vsakdanjemu življenju, ki se pojavljajo v vesolju,« je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP spremembe pojasnil britanski minister.

Vesoljska strategija bo vključevala načrte za zaščito britanskih operacij pred grožnjami iz vesolja, med katerimi je Williamson izpostavil motenje delovanja satelitov za radijsko oddajanje in satelitsko navigacijo, ki jih uporablja vojska.

Williamson je danes tudi potrdil, da Velika Britanija preučuje sodelovanje v »alternativnih sistemih« satelitske navigacije. Pojavila so se namreč vprašanja o njeni nadaljnji vlogi v evropskem satelitsko-navigacijskem programu Galileo po brexitu.

»Velika Britanija je svetovni voditelj v vesoljski industriji in naši obrambni znanstveniki in vojaško osebje so poleg britanskih podjetij igrali osrednjo vlogo v razvoju satelitskega programa EU Galileo,« je dejal. »Zato je pomembno, da preučimo svoj prispevek in morebitno načrtovanje alternativnih sistemov na tem pomembnem področju,« je še dodal.

Kot je poročal britanski časnik Financial Times, naj bi Evropska komisija britanski vladi poslala pismo, v katerem izpostavlja nujnost zaščite varnostnih elementov projekta Galileo, da ti ne bi bili ogroženi, ko bi jih delili z Veliko Britanijo. Ta bo namreč po brexitu postala »tretja država«.

FT kot morebitno partnerico Velike Britanije pri novem sistemu satelitske navigacije omenja Avstralijo.