Letalske sile Kitajske ljudske armade (PLAAF) so v petek sporočile, da je na otoku uspešno pristalo nekaj bombnikov, vključno s H-6K, ki imajo možnost začeti jedrski napad. Kitajske oblasti želijo z namestitvijo bombnikov svojim silam omogočiti hitrejšo mobilizacijo na tem spornem območju in jim ponuditi dodatne zmogljivosti za zračni napad.

Južnokitajsko morje si lasti več držav, poleg Kitajske še Filipini, Malezija, Vietnam in Brunej. V zadnjih letih je zato Kitajska svoje nenaseljene otoke pospešeno spreminjala v vojaške baze, ki so jih nekateri poimenovali kot »nedotakljive nosilke vojaških letal«.

Kitajski časopis People's Daily je objavil videoposnetek, na katerem je razviden pristanek letala. Analitiki menijo, da bi posnetek lahko prikazoval pristanek na otoku Woody Island, kitajski največji bazi na otočju Paracel in edinemu, ki ima dovolj dolgo stezo za pristanek bombnikov.

Izboljšanje možnosti

Bombnik H-6K je izboljšan naslednik bombnika H-6, sicer licencirano rusko vojaško letalo Tu-16. Za razliko od ostalih letal v kitajski vojski ima H-6K sposobnost jedrskega napada. Ker ima letalo spodobnost doseči radij 3500 kilometrov, to pomeni, da bi z otoka Woody Island lahko dosegli območje celotne Jugovzhodne Azije. Še bolj pomembno pa, poteza omogoča kitajskim pilotom, da bodo lahko vadili v realističnih pogojih.