Čeprav je 42-letni Jaka Rajh zelo prepričljivo, jasno, zbrano, vljudno in celo nekoliko na dušo pihajoče razlagal, kako je imel 1800 rastlin konoplje zgolj v raziskovalne namene in nekaj malega za lastno rabo, mu sodnica ljubljanskega okrožnega sodišča Vesna Podjed ni verjela. Bolj ali manj je sledila predlogu tožilke Manje Prezelj in Rajha še nepravnomočno zaradi pridelovanja in trgovine s prepovedano drogo obsodila na leto in šest mesecev zapora. Ker pa je bil že lani obsojen na leto dni pogojne kazni za povsem enako kaznivo dejanje, mu je pogojno sodbo preklicala in izrekla enotno zaporno kazen dveh let in petih mesecev. Do pravnomočnosti sodbe bo ostal v priporu.

Tožilka Manja Prezelj je bila v zaključni besedi jasna: Rajh je najel hišo v Borovnici, zanjo plačeval 800 evrov mesečne najemnine, za gojenje je priredil šest prostorov, porabil je veliko elektrike, nabavil veliko opreme za gojenje. Policisti so mu zasegli 1798 sadik in še nekaj že posušene oziroma obdelane marihuane. »Postavil je malo tovarno proizvodnje konoplje,« je zatrdila tožilka in predlagala še tri mesece višjo kazen od kasneje dosojene. Odvetnik Andrej Baraga je sodnico prepričeval, da gre verjeti njegovemu zagovoru, da ne gre za zakrknjenega kriminalca in da ni nobenih dokazov, da bi marihuano tudi zares prodajal. Ker pa »tovarne marihuane« tako in tako ni več, saj so mu vse pripomočke zasegli, tudi ni ponovitvene nevarnosti in zato ne razloga za podaljšanje pripora, je še dejal zagovornik.

Rožice v osebno veselje

Nato je sledil dobro pripravljen govor obtoženega Rajha. »Nisem proizvajal konoplje, da bi jo prodajal. Rože sem vzgajal za lastno veselje,« je dejal in opisal svojo življenjsko pot od poškodbe hrbtenice pred več kot dvajsetimi leti, zaradi česar naj bi imel bolečine, ki si jih je lajšal z marihuano, do njegove malo manj uspešne podjetniške zgodbe in tega, da je imel vedno rad naravo in da je iskal kar najbolj kakovostno sorto konoplje, ki bi mu lahko kar najbolje pomagala, češ da na črnem trgu kvaliteto težko dobi, pa še preprodajalci so sami sumljivi tipi. Za križanje različnih sort pa da je potrebno veliko časa in tudi veliko rastlin, je enormne količine pojasnjeval Rajh. Pa tudi, da se je zavedal, da »hodi po tankem ledu zakona«, in da zdaj ve, da je delal napak, da se bo raje zdravil s fizioterapijo in ne marihuano, in da če že mora odslužiti dolg državi, naj bo sodišče, ki je bilo doslej vedno pravično, milostno in ga obsodi na pogojno kazen. Tudi družbeno koristno delo je pripravljen z veseljem sprejeti in morda delati z mladimi, da bi jih poučeval o pasteh mamil. Sam da trave ne bo več gojil, je obljubil, dokler ne bo gojenje v zdravstvene ali raziskovalne namene zakonsko urejeno.

Sodnica Vesna Podjed je bila neomajna. »Šlo je za masivno, forsirano proizvodnjo, v kar ste vložili veliko denarja. Zadeva je bila komercialne narave. V zagovoru niste bili prepričljivi, vaš zagovor ni logičen. Zadnjo redno zaposlitev ste imeli leta 2010. Če bi se z gojenjem konoplje res ukvarjali ljubiteljsko, ne bi bilo treba take forsiranosti in tako velikega števila rastlin. Vidi se, da je šlo za kontinuirano dejavnost, od katere ste si obetali finančno korist,« je pojasnila Podjedova in mu izrekla že prej omenjeno kazen dveh let in petih mesecev zapora. Tudi pripora mu ni odpravila.