Burek Olimpija, legendarna dnevna in nočna postojanka na Bavarskem dvoru, je po novem bogatejši še za en okus – burek iz konoplje. Ekipi, ki vodi Olimpijo, inovacije v izdelovanju burekov niso nove, saj so bili tudi prvi, ki so v Slovenijo pripeljali picaburek, konopljin burek pa ni samo novost v Sloveniji, ampak naj bi šlo tudi za prvi konopljin burek na svetu.

»Glavni razlog za konopljin burek je tendenca zdravega načina prehranjevanja, to pa je posledično vodilo do alternativnih virov moke, izdelkov. Najprej smo prišli do tega, da smo naredili ekoburek, ki je izdelan samo iz ekoloških sestavin, potem pa smo z glasbenikom Rokom Terkajem, ki ima tudi spletno stran Konoplja.net, prišli do ideje, da bi razvili konopljin burek,« o tem, kako je prišlo do zamisli, pravi Aleš Mehle, eden od »olimpijcev«, ki veliko zaslug za novo pridobitev pripisuje prav Terkaju. Ta namreč ni sodeloval samo pri ideji, ampak tudi pri razvoju bureka, prvič pa je bil predstavljen na aprilskem Marihuana Maršu. Tam so ga privrženci konoplje lahko brezplačno pokušali, zdaj pa je že v redni prodaji Olimpije. Za zdaj jih vsak dan naredijo sto, ko jih zmanjka, jih pač zmanjka, počasi pa ga bodo začeli izdelovati po večkrat na dan in bo tako vedno dosegljiv – torej 24 ur na dan, vsak dan.

Vedno sveže narejen in spečen

»Pomembno je, da konoplja povezuje, tako smo povezali dve različni znamki in podjetji v skupen produkt, kar je v našem prostoru večkrat izjema kot pravilo,« je konopljin burek na svoji spletni strani Konoplja.net pred časom napovedal Terkaj in dodal, da je šlo za dolg proces, ki so se mu posvetili čez zimo in del pomladi. Konopljina moka namreč ni tako trda, da bil burek dovolj kompakten, zato so morali dobiti pravo mešanico, ki bo držala in bila hkrati okusna. Da ni šlo za lahko delo, priznava tudi Mehle, ki je s sodelavci pol leta testiral okuse in kombinacije, dokler niso prišli do pravega okusa in teksture: »Ne samo da mora biti pravega okusa, ampak mora biti pravilen tudi videz, zato je bilo potrebnih veliko testov, da se je vse skupaj ujelo tako, kot se mora. Poleg tega imamo vsak dan tudi ogromno dela z izdelki, ki jih imamo v redni prodaji.«

Burek Olimpija, ki obstaja že od leta 1979 in je tako burekarnica z najdaljšo tradicijo v Sloveniji, je po Mehletovih besedah tako trdoživ predvsem zato, ker bureke delajo po tradicionalnih receptih in iz najboljših sestavin, vedno pa so tudi sveži. »Burek Olimpija slovi po tem, da so vsi bureki pripravljeni ročno in jih delamo večkrat na dan, tako da do mesta, kjer jih prodajamo, pripeljemo sveži burek vsake tri ali štiri ure. Ni tako, da bi jih naredili 500 naenkrat in jih zamrznili, ampak je burek tak, kot da bi ga delala babica. Burek se naredi, pripelje, speče in poje, zato je tudi tako dober,« pojasnjuje Mehle, ki so mu različni okusi burekov najboljši ob različnih priložnostih: »Če greš na zabavo, potem najbolj prija picaburek, zjutraj je to sirov ali jabolčni burek, čez dan pa po navadi mesni.«