Poslanci so pozvali Evropsko komisijo, naj v okviru evropskih sredstev financira nadzorni organ za pluralnost medijev Centra za pluralizem in svobodo medijev, ob tem pa naj ustvari neodvisen mehanizem, ki bo ocenjeval ogroženost pluralizma in svobode medijev v uniji.

V poročilu prosijo tudi članice EU, naj okrepijo financiranje javnih medijev in neodvisnega novinarstva, a da naj ob tem ohranijo njihovo neodvisnost. Novinarje bi bilo treba zaščititi pred grožnjami in nasiljem ter jim omogočiti bolj učinkovite pravosodne postopke, da bi se tako lahko izognili samocenzuri, še piše v poročilu.

Poslanci so danes izrazili še zaskrbljenost nad porastom nasilja in izsiljevanja na spletu ter spolnem nasilju nad otroki, kar bi se lahko rešilo z novo zakonodajo, v okviru katere bi vzpostavili pravila glede zaznave in odstranjevanja tovrstne vsebine z družbenih omrežij. Po njihovem bi morala družbena omrežja tudi olajšati označevanje morebitnih lažnih novic.

Resolucija je neobvezujoča

Evropski poslanec Igor Šoltes (Zeleni) je danes v parlamentu izpostavil, da sta pluralizem in svoboda medijev temelja demokracije in ohranjanja demokratičnih standardov. »Potrebno je, da se postavijo odločni standardi in jasna ločnica med pravico govora, izražanja in na drugi strani cenzuro, saj je meja včasih zelo tanka,« je dodal.

Neobvezujočo resolucijo je danes na mednarodni dan svobode medijev podprlo 488 evropskih poslancev, 43 jih je bilo proti, 114 pa se jih je glasovanja vzdržalo.