Po vrsti sodelavcev, ministrov, svetovalcev in pravnih strokovnjakov, ki so bili v dobrem letu vladanja Donalda Trumpa odstavljeni kot »izdajalci« ali pa so sami odšli zaradi nestrinjanja z »delodajalcem«, je ameriški predsednik dobil še en nepričakovan in neprijeten udarec s povsem nepričakovane strani.

Šele nedavno sprejet v krog pravnikov, ki naj bi ubranili »lik in delo« Donalda Trumpa, nekdanji sloviti newyorški župan Rudy Giuliani, ki si je sam zelo želel priti v obrambni tim ameriškega predsednika, je na ameriški televiziji Fox News, sicer izrazito naklonjeni Donaldu Trumpu, »priznal«, da je predsednik svojemu odvetniku Michaelu Cohenu vrnil 130.000 dolarjev, ki jih je slednji plačal pornografski igralki Stormy Daniels. Prostitutka naj bi za ta denar obdržala zase skrivnost o razmerju s sedanjim predsednikom, a se dogovora, če je ta bil sploh sklenjen, ni držala in je zgodba prišla v javnost.

Po resnico v kongres

Giulianijeva izjava bi verjetno končala v košari na stotine podobnih, ki pričajo tako o Trumpovih bizarnih dogodivščinah kot tudi o njegovem odnosu do sodelavcev, za katere en dan trdi, da so najboljši na svetu, naslednji dan, da so izdajalci, nesposobni ali pa da so opravili svojo nalogo in je čas, da gredo. A tokrat je drugače, saj ima lahko veliko bolj usodne posledice.

Pravni strokovnjaki namreč menijo, da se je Trump s povabilom Giulianiju morda usodno ustrelil v koleno. Izjava nekdanjega newyorškega župana je namreč povsem v nasprotju z dosedanjimi trditvami Trumpa, da o izplačilu Stormy Daniels za njen molk ne ve nič in da z njim nima nič. Zakaj je dal odvetniku Cohenu 130.000 dolarjev, o čemer govori tudi Giuliani, Trump ne pojasnjuje. To pa vzbuja dvom o tem, da je govoril resnico, ko je trdil, da o plačilu ne ve ničesar, zato obstaja velika možnost, da predsednika pokličejo v kongres, naj pod prisego pojasni predstavnikom ljudstva, kaj je na stvari – pa ne zaradi razmerja s prostitutko, ampak zaradi laganja o plačilu za molk.

Če bodo Trumpovi nasprotniki dovolj odločni in vztrajni, bo predsednik moral stopiti pred kongresnike ne glede na to, da je danes posredno priznal finančno transakcijo, ki pa jo je ocenil »kot povsem normalno poslovanje« oziroma da so »tovrstni dogovori med zvezdniki in bogataši pogosti«.

Vroče pri Trumpovih je tudi na drugi politično-pravni fronti – ruski. Ameriški predsednik je odvrgel vse tiste pravne svetovalce (nazadnje Tya Cobba), ki so tako ali drugače nasprotovali njegovi zamisli, da bi odstavil tožilca Muelerja (sam ga je tudi nastavil), ki vodi preiskavo o ruskih povezavah Trumpa in najožjih sodelavcev in vse bolj zateguje zanko. Okoli sebe je zbral cvetober tistih pravnih strokovnjakov, ki menijo, da je Muelerja treba ustaviti na vsak način in je, pravijo poznavalci, samo vprašanje dneva, kdaj se bo z gorjačo spravil nad »nadležnega« tožilca, ki preveč resno jemlje svoje obveznosti. A s tem Trump tvega še večji odpor tako v javnosti kot znotraj lastne republikanske stranke.