Ameriški zvezni komisar za carine in meje Kevin McAleenan je v nedeljo sporočil, da je center v San Ysidru poln. Večina azilantov je obtičala na mehiški strani meje v Tijuani, kjer so jih obdali z ograjo, da ne motijo rednih dnevih prehodov meje. ZDA so jih v nedeljo sprejele 50, njihov center pa ima prostora za 300 ljudi. Od oktobra lani do februarja letos so tam obravnavali 8000 prošenj za zatočišče v ZDA.

Čakajoči pravijo, da se ne bodo vrnili. Azilanti iz Salvadorja na primer bežijo pred nasiljem ulične tolpe MS-13, ki divja tudi po ZDA, in jo predsednik ZDA Donald Trump pogosto izpostavlja kot grožnjo nacionalni varnosti.

Karavana je z meje med Mehiko in Gvatemalo odrinila proti ZDA 25. marca in po mesecu dni hoje, potovanja s tovornimi vlaki, avtobusi in drugače, so ljudje uspeli priti na cilj, kjer se začenja najtežji del.

Uradniki Trumpove vlade so jih mesec dni svarili, da bodo ločevali družine, opozarjali, da ni znano, koliko časa starši ne bodo mogli videti otrok, grozili so jim s kazenskim pregonom in pošiljanjem nazaj, kjer nekatere med njimi čaka zanesljiva smrt.

Pravosodni minister ZDA Jeff Sessions je dejal, da gre za nameren poskus spodkopavanja zakonov, ministrica za domovinsko varnost Kirstjen Nielsen pa je dejala, da bi morali za azil najprej zaprositi v Mehiki. Nielsonova je obljubila odločen pregon vseh, ki iščejo azil pod pretvezo.