Trump je tvitnil, da gredo »stvari zelo dobro« glede njegovega načrtovanega srečanja s severnokorejskim voditeljem in da se »dogovarjajo o njegovem datumu in lokaciji«.

Sporočil je še, da se je pogovarjal tudi z japonskim premierjem Šinzom Abejem, da bi ga seznanil s »potekajočimi pogajanji«, poročajo tuje tiskovne agencije. Kim naj bi se s Trumpom sestal predvidoma junija. Točnega datuma in lokacije še niso sporočili.

Trump je v petek dejal, da za srečanje s Kimom predlagajo dva ali tri kraje, nato pa kot možni lokaciji omenil »dve državi«. Kateri, ni povedal, je pa ameriška CBS News danes poročala, da bi lahko šlo za Mongolijo in Singapur. Premier Singapurja Lee Hsien Loong je sicer danes dejal, da za dogodek niso prejeli uradne zahteve, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Po telefonu sta se danes pogovarjala tudi obrambna ministra ZDA in Južne Koreje James Mattis in Song Young Moo o naporih za izboljšanje odnosov med Korejama pri dosegi skupnega cilja denuklearizacije. Kot so sporočili iz Pentagona, sta govorila o rezultatih vrha Korej. Izrazila sta zavezanost diplomatski rešitvi, s katero bodo dosegli »popolno, preverljivo in nepovratno denuklearizacijo Severne Koreje«, cilj, ki se odraža v več resolucijah ZN. Mattis je tudi potrdil zavezanost ZDA obrambi Južne Koreje, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Severnokorejski mediji: srečanje voditeljev odprlo pot za narodno spravo in enotnost, mir in blaginjo

Uradna severnokorejska tiskovna agencija KCNA je objavila celotno besedilo skupne izjave voditeljev. Poudarila je, da je srečanje odprlo pot »za narodno spravo in enotnost, mir in blaginjo«, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

V izjavi sta voditelja potrdila skupen cilj, da Korejski polotok prek popolne denuklearizacije postane polotok brez jedrskega orožja.

V ločeni vesti je KCNA poročala, da sta voditelja opravila »iskreno in odkritosrčno izmenjavo mnenj« glede zagotavljanja miru in denuklearizacije na polotoku.

Časnik Rodong Sinmun, glasilo vladajoče stranke, je od skupno šestih strani prve štiri namenil vrhu, ob tem pa objavil 60 fotografij, od tega 15 samo na naslovnici.

Južnokorejski dnevniki medtem vrh pozdravljajo ob določeni meri zadržanosti. Izpostavljajo predvsem dejstvo, da Severna Koreja ni dala trdne in izrecne zaveze, da se bo odpovedala jedrski oborožitvi.