Tridnevni obisk francoskega predsednika Emmanuela Macrona in njegove žene Brigitte v ZDA spremlja veliko pompa. Včeraj sta po prihodu v Washington s predsednikom ZDA Donaldom Trumpom in prvo damo Melanio večerjala na posesti prvega predsednika ZDA Georgea Washingtona. Najpomembnejši del Macronovega obiska bo sredin govor pred obema domovoma kongresa, v katerem bo spomnil na skupne vrednote in na pripravljenost, da Američani in Francozi še naprej skupaj pišejo zgodovino, je povedal eden od Macronovih sodelavcev.

Francozi niso optimisti glede sporazuma z Iranom

Francija in ZDA imata več skupnih ciljev. Izkoreniniti hočeta Islamsko državo v Siriji in Iraku, a pri tem bi Macron Trumpa rad prepričal, naj okoli 2000 ameriških specialcev ostane na severovzhodu Sirije. Toda ameriški predsednik jih namerava v skladu s svojimi predvolilnimi obljubami čim prej poslati domov. Pariz in Washington v boju proti terorizmu sodelujeta tudi v severni Afriki.

Povsem na nasprotnih bregovih pa sta si Macron in Trump glede jedrskega sporazuma z Iranom, ki so ga z njim podpisale stalne članice varnostnega sveta ZN in Nemčija. Trump je 12. maj postavil kot zadnji datum, ko naj bi evropski zavezniki popravili »strašno pomanjkljiv« sporazum s Teheranom, sicer bo od njega odstopil. Če bo Macronu tu uspelo odvrniti Trumpa od neumne trmoglavosti, bo prijateljstvo med njima pokazalo vso svojo vrednost. Zaradi odstavitve Rexa Tillersona s položaja zunanjega ministra ZDA in prihoda jastreba Mika Pompea na ta položaj ter imenovanja Johna Boltona za predsednikovega svetovalca za nacionalno varnost pa so Macronovi sodelavci pesimistični.

Pariz glavni sogovornik ZDA v EU

Prav tako se predsednika ne strinjata glede podnebnih sprememb in proste trgovine. Trump je 8. marca za 25 odstotkov dvignil carine na jeklo in za 10 odstotkov na aluminij, a pri tem je vsaj začasno prizanesel Evropi. Ta ima do 1. maja čas, da se pogaja o tem, da bi jo v Washingtonu teh dveh carin oprostili.

O vseh teh vprašanjih se bo s Trumpom v petek med kratkim delovnim obiskom v Beli hiši pogovarjala tudi nemška kanclerka Angela Merkel. Toda njeni odnosi z njim so slabi. Za ZDA je dolgo veljalo, da je njihova glavna sogovornica v EU Nemčija, toda zdaj je to Pariz. Nenavadno sicer je, da sta politika, ki imata tako različne vrednote in glede tako pomembnih vprašanj, kot so Iran, segrevanje ozračja in svetovna trgovina, povsem nasprotna stališča, v tako odličnih odnosih. A populist Trump je hvaležen liberalcu Macronu za njegovo gostoljubnost v Franciji, medtem ko so na primer v Veliki Britaniji zaradi nevarnosti nemirov njegov obisk odpovedali. Macron pa ima določene namene: predvsem hoče omejiti Trumpovo iracionalnost, zato bi temu težko rekli prijateljstvo.