Interesna skupina delodajalcev ne bo zahtevala sklica seje, na kateri bi državni svet odločal o vetu na zakon, ki dviguje znesek minimalnega dohodka na 385 evrov na mesec. Tako so se na včerajšnjem sestanku dogovorili štirje svetniki, ki zastopajo delodajalske organizacije, čeprav so konec prejšnjega tedna napovedovali drugače.

Dvig je začasen

»Dvigu nasprotujemo,« je včeraj povedal državni svetnik in izvršni direktor Gospodarske zbornice Slovenije Mitja Gorenšček. Moti jih to, da naj bi bili dohodki brezposelnih preblizu dohodkom delavcev, zaradi česar naj bi imela podjetja že zdaj težave pri pridobivanju delovne sile. Vendar se včeraj niso odločili za poskus oviranja zakona, ker bo minimalni dohodek na 385 evrov dvignjen samo začasno, od junija do konca leta. Januarja se bo znesek spustil na 331 evrov, če ne bo naslednja vlada odločila drugače. Če bo veljavnost višjega zneska podaljšana, Gorenšček napoveduje ponoven premislek.

Državni svet mora o vetu na zakon odločiti en teden po tem, ko zakon potrdi državni zbor. Ta rok poteče v četrtek, vendar naj bi bili predstavniki delodajalcev edini, ki so razmišljali o sklicu seje.

Za višji znesek bo treba prositi

Denarno socialno pomoč, katere znesek je enak znesku minimalnega dohodka, po zadnjih podatkih prejema nekaj več kot petdeset tisoč ljudi. Poleg tega višina minimalnega dohodka vpliva na število upravičencev do socialnih transferjev, ki bo zato zdaj zraslo. Varstveni dodatek, namenjen revnim upokojencem, zdaj prejemajo tisti, ki imajo manj kot 485 evrov na mesec, po novem pa bo cenzus znašal 566 evrov. Ta socialni transfer je po podatkih s konca lanskega leta v povprečju znašal 151 evrov na mesec, dobivalo pa ga je okoli 17.000 ljudi.

Dvig socialne pomoči ne bo avtomatičen. Če bodo upravičenci želeli nov znesek, bodo morali med 1. junijem in 31. julijem oddati novo vlogo. V tem primeru bodo višje zneske prejemali ves čas, v katerem so do njih upravičeni, če bodo rok zamudili, pa bodo še naprej prejemali sedanja izplačila, pri čemer je pomembno, da država za nazaj razlike ne pokrije. Trenutno denarna socialna pomoč za samske osebe in prve osebe v gospodinjstvu znaša 297 evrov na mesec.