»Nič nisem storil. Nič,« je 42-letni Igor Bošković odvrnil na vprašanje sodnice Sinje Božičnik, ali priznava krivdo za očitana mu kazniva dejanja goljufij. »Rad bi, da se sojenje čim prej začne, da dokažem, da nisem nič naredil,« je nagovoril sodnico. »Ni mi jasno, zakaj so me zaprli. Vedno se odzovem in pridem na sodišče,« je Kranjčan v petek potožil zaradi več mesecev trajajočega pripora. »V priporu niste zato, ker ne bi prihajali na sodišče, ampak iz drugačnih razlogov,« ga je poučila sodnica. Gre namreč za ponovitveno nevarnost kaznivega dejanja.

Stavnica le računalniška igra

Tožilstvo Boškoviću očita, da je oškodovancem prikazoval, kako na spletni strani winbet247.com bogato služi z nezakonitimi športnimi stavami, si od njih sposojal denar, ki naj bi ga »vložil« na stavnici, a ga ni nikoli vrnil. Štiri oškodovance, od dveh si je izposodil po 50.000 evrov, je tako domnevno oškodoval za skupno 145.000 evrov. Izposojen denar naj bi oškodovancem vrnil prek spletne strani, ki pa je sicer delovala kot igra in ne prava športna stavnica. Tako na njej nikoli ni bilo denarja, stav pa se prav tako ni dalo vplačati. Bošković vse obtožbe zanika.

42-letni mizar je v priporu že od decembra lani. Takrat je namreč slovenska policija s hrvaškimi kolegi in Europolom razbila mednarodno kriminalno združbo, vpleteno v korupcijo v športu in nezakonite stave. V sklopu enajstih hišnih preiskav in 15 preiskav osebnih vozil so v kriminalistični akciji zasegli 35 elektronskih naprav, 32 mobilnih telefonov, nekaj manj kot 20.000 evrov, za 38.500 evrov ponarejenih bankovcev ter dve osebni vozili. Preiskovalni sodnik je za Boškovića odredil pripor, preostalih osem pridržanih so izpustili, proti katerim pa po navedbah višje državne tožilke Bojane Podgorelec doslej še ni bilo vloženih kazenskih ovadb.

Prirejali naj bi tudi tekme

Med osmerico naj bi bil tudi nekdanji slovenski nogometni vratar Dino Lalić, ki je bil v preteklosti na Hrvaškem in v Italiji že vpet v goljufije s športnimi stavami. Decembra prijeti osumljenci naj bi bili vpleteni v nezakonite stave in manipuliranje s tekmami v Srbiji, Makedoniji in na Češkem. V Nacionalnem preiskovalnem uradu (NPU) so preiskavo začeli marca lani. »Na podlagi vnaprej dogovorjenih in osumljencem znanih nogometnih tekem so ti vplačali stave v Aziji, s pravilnimi napovedmi tekem pa so si pridobili dobitke,« je decembra lani po izvedenih hišnih preiskavah pojasnil Drago Menegalija iz generalne policijske uprave.

Po navedbah policije je nezakonita spletna platforma omogočala popolno anonimnost finančnih transakcij, osumljeni pa so nakazila opravljali s pomočjo virtualnih plačilnih sistemov skrill in paysafe. Zaslužek so nato nakazali v alternativne bančne platforme, ki jih nekatere banke ponujajo za zagotavljanje anonimnosti, od tam pa je denar romal v različne slamnate družbe v davnih oazah.