Predlogi za oblikovanje predvolilne koalicije so se pojavili tudi na desnici, je ob robu kongresa Nove Slovenije (NSi) potrdil predsednik stranke Matej Tonin. Štiriintridesetletni poslanec iz Kamnika ima od sobote polna pooblastila za vodenje stranke; na kongresu ga je podprlo skoraj 93 odstotkov delegatov. Kdo so bili avtorji predvolilnih pobud in koga so skušali pritegniti v koalicijo, Tonin ni želel razkriti, pri nagovoru Nove Slovenije pa so bili neuspešni. Stranka gre namreč na volitve samostojno. »Po volitvah se bomo pogovarjali z vsemi, sodelovali pa bomo s tistimi, s katerimi se bomo lahko programsko uskladili in vzpostavili zaupanje, da želijo Sloveniji dobro,« je dejal Tonin.

Predsednik NSi je prepričan, da lahko Slovenija pride med petnajst najuspešnejših držav na svetu, vendar pa mora priložnost, da prevzame odgovornost v vladi, dobiti njegova stranka. Ta ima, so bili prepričani delegati na sobotnem kongresu, najboljši program. Tonin je tudi izpostavil, da ljudje ne smejo nasedati paroli, da so vsi enaki. »NSi gradi na vrednotah, iz katerih izhaja celotna naša vsebina. Na drugi strani so instant stranke, ki so bolj ali manj prazne lupine. Njih ne povezujejo vrednote, temveč interes biti poleg, ko se bo delilo.«

Nova Slovenija bi se najprej lotila zdravstvene reforme. Prav tako odločno bi se posvetila debirokratizaciji. »Ukinili bomo vse službe, ki obstajajo zaradi uradnikov.« Napovedujejo uvedbo univerzalnega temeljnega dohodka za vsakega otroka do 18. leta starosti. Sistem socialnih transferjev bi spremenili tako, da zdravi in za delo sposobni ne bodo dobili denarja od države, če se ne bodo vključili v sistem javnih del za opravljanje družbenokoristnih nalog. Slovenska zunanja politika je po Toninovem prepričanju izgubljena v vesolju. Slovenija mora zato začeti ponovno graditi zavezništva znotraj EU. V NSi so začeli iniciativo za oblikovanje tako imenovanega Plečnikovega trikotnika – skupaj z Avstrijo in Češko bi namreč lažje uveljavljali svoje interese v EU .

Tonin se je dotaknil tudi begunske problematike. »Ljudem, ki prihajajo v Evropo in tudi v Slovenijo, moramo jasno povedati: ne bomo vas pustili žejnih in lačnih, nikakor pa se ne mislimo prilagajati vašim običajem. Pri nas je dobrodošel vsak, ki je pripravljen sprejeti naš pravni red, se podrediti naši ustavi ter spoštovati naš način življenja.«

Novakova je NSi vrnila v parlament

Nekdanja predsednica NSi Ljudmila Novak je vodenje stranke prevzela po tem, ko je ta leta 2008 izpadla iz parlamenta. Kot enega od dosežkov, na katere je najbolj ponosna, je navedla vrnitev krščanske demokracije v parlament. »Slovenija potrebuje stranko s trdnimi konservativnimi vrednotami. Krščanska demokracija ni samo to, da smo tudi kristjani, krščanska demokracija ne izključuje nikogar, ki spoštuje temeljne etične in moralne vrednote. Krščanska demokracija je naša kultura, je naša dediščina, so naši običaji...«

Delegate je na sobotnem kongresu je nagovoril tudi vodja strankine poslanske skupine Jožef Horvat. Zagotovil je, da »med nami ne bo nikogar, ki bi v prihodnjem mandatu zamenjal dve ali kar tri stranke«. Njegove navedbe so se nanašale na poslanca Zvonka Laha, ki je iz SDS prestopil v NSi, nato pa je zapustil tudi to stranko in pristal pri Zelenih Andreja Čuša. Na kongresu so se predstavili tudi strankini kandidati za junijske parlamentarne volitve. Kandidirali bodo vsi poslanci NSi, glavni tajnik Robert Ilc, podpredsednik stranke Valentin Hajdinjak...